Kryptoměnu Ripplu XRP už testuje několik finančních institucí

Sanfranciská firma Ripple rozšiřuje řadu zákazníků, kteří nechtějí využívat jen blockchainové technologie, ale zajímají se také o kryptoměny pro okamžité převody peněz.

V současnosti nejrozšířenějším produktem Ripplu je xCurrent, jenž je obdobou bankovního systému SWIFT, ovšem je podstatně rychlejší, bezpečnější a levnější díky využití blockchainových technologii. Pro své fungování však nevyužívá kryptoměnu XRP.

Tento produkt používá už více než 100 bank a jiných finančních institucí, nedávno se například přidaly burza Spojených arabských emirátů (UAE Exchange) a centrální banka Saudské Arábie.

Méně užívaný zatím je druhý produkt Ripplu xRapid, který pro mezinárodní převody peněz už používá kryptoměnu XRP, jež umožňuje okamžitou finalizaci transakcí. Původní měna je nejdříve převedena na XRP a XRP jsou následně konvertovány do cílové měny v cílové zemi, což umožňuje celý proces mezinárodního převodu peněz uzavřít během několika málo sekund.

Finančním institucím odpadne při využití xRapidu potřeba mít systém nostro – vostro účtů s dostatečnými zůstatky peněz v cílových zemích a měnách. To i vůči xCurrentu snižuje náklady o další desítky procent.

xRapid už od loňského roku využívá americký Cuallix, letos spustily piloty IDT Corporation, MercuryFX a především pak Money Gram a Western Union, což jsou největší společnosti na světě specializované na mezinárodní převody peněz. Podle manažera Ripplu Miguela Viase se letos začnou přidávat i banky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru