Jsou XRP a ether cenné papíry nebo oběťmi konkurenčního boje?

Po letech své existence se kryptoměny ether a XRP dostaly do středu pozornosti z hlediska finanční regulace.

XRP (známý též jako ripple) existuje od roku 2013 a ether od roku 2015, přesto se až teď otevřela diskuze, zdá náhodou svojí podstatou nejsou cennými papíry, které podléhají přísné regulaci.

Podle listu Wall Street Journal bude toto téma dokonce řešit regulační úřad SEC. Na společnost Ripple navíc podal žalobu jistý obchodník, který ji obvinil z nelicencovaného prodeje cenných papírů, při kterém prodělal zhruba 600 dolarů, když loni nakoupil XRP téměř na vrcholu a letos prodal se ztrátou.

S teorií, že jsou ether a XRP cennými papíry, přišel nedávno jeden z bývalých úředníků regulačního úřad CFTC. Tím otevřel veřejnou diskuzi v médiích, ovšem celkově toto dění vypadá příliš uměle.

Jak už jsme uvedli, obě kryptoměny existují relativně dlouho, přičemž americké regulační úřady se kryptoměnami zabývaly opakovaně a nikdy nic proti XRP nebo etheru nenamítly. Navíc existuje řada právních analýz, které jednoznačně říkají, že ani XRP ani ether nenaplňují všechny rysy cenných papírů tak, jak je stanovuje americká legislativa.

Tím nejpodstatnějším faktem je, že ani jedna z těchto kryptoměn nezakládá žádná práva ani podíl na hospodářských výsledcích.

Proto se zdá, že celá diskuze je jen dalším prvkem konkurenčního boje mezi kryptoměnami.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru