Exkluzivně: Banky v ČR RippleNet znají, ale zatím se do něj nezapojují

Průzkum A1Finance.cz ukázal, jak jsou na tom banky v ČR ve vztahu k blockchainovým produktům společnosti Ripple.

Ripple dodává software pro mezinárodní převody peněz a provozuje síť RippleNet. Jeho řešení využívají blockchainové technologie, přičemž mezinárodní transferům je možné, nikoliv však nutné, dodat likviditu pomocí kryptoměny XRP. RippleNet má ambici nahradit SWIFT.

Jelikož je do RippleNetu zapojeno již přes 200 bank a dalších finančních institucí, včetně těch největších, jako jsou Santander, Crédit Agricole, MUFG nebo Bank of America, zajímalo nás, jak jsou na tom banky v České republice.

Oslovili jsme proto následující banky: AirBank, Českou spořitelnu, ČSOB, Citi, Equa Bank, Expobank, FIO, Komerční banku, mBank, Monetu, Raiffeisenbank, Sberbank a UniCredit Bank, a zeptali se jich, jestli znají produkty Ripplu, jestli jsou zapojené do Ripplenetu a jestli by se případně nebránily využití XRP v mezinárodních převodech.

Na naše otázky nám odpověděly Sberbank, AirBank, ČSOB, Komerční banka a Expobank. Tedy jen pět z oslovených 13 bank. A jaké byly odpovědi? Všechny zmíněné banky vědí o nabídce Ripplu, v tom se shodují. V ostatních odpovědích jsou jen menší odlišnosti.

Sberbank CZ se zabývá možnostmi využití blockchainových technologií, o konkrétním řešení však v této době zatím není rozhodnuta.

Airbank v současnosti nepodniká žádné aktivní kroky, které by vedly k zapojení do RippleNetu.

ČSOB v současné době zapojení do RippleNetu neplánuje.

Komerční banka o využití blockchainových technologií Ripplu zatím neuvažuje, je zaměřena na SWIFT a jeho vylepšené řešení SWIFT GPI.

Expobank možnost zapojení do RippleNetu interně vyhodnocuje.

Byli jsme hodně zvědaví na odpověď České spořitelny, protože víme, že mateřská Erste Group s Ripplem spolupracuje, nebo alespoň spolupracovala od roku 2016 do roku 2018, nejnovější informace totiž pocházejí z loňského března. Od České spořitelny jsme ale bohužel žádnou odpověď nedostali.

Vzhledem k tomu, že žádná z bank, které nám odpověděly, zapojena do RippleNetu není, o využití XRP z jejich strany zatím nemůže být řeč.

Jedinou oficiálně potvrzenou českou společností zapojenou do RippleNetu tak zůstává Amore Finance.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru