CoinMarketCap vyvolal umělý pád některých kryptoměn

Populární server zabývající se statistikami o kryptoměnách způsobil na trzích vášnivé reakce.

CoinMarketCap.com je nejpoužívanějším serverem se statistickými přehledy o kryptoměnách, v pondělí si však vytvořil řadu nepřátel.

Umělý pokles ceny XRP.
Umělý pokles ceny XRP.

Důvodem je, že z výpočtu průměrných cen kryptoměn vyřadil velké korejské burzy. Jižní Korea je specifická tím, že má určitá omezení na zahraniční převody fiat měn, takže na jejích burzách stojí kryptoměny obvykle více než jinde.

CoinMarketCap vždy měl algoritmy, které automaticky vyřazovaly některé burzy, když jejich ceny nebo objemy překročily určité parametry, například příliš vybočovaly z průměru. Ovšem tato vyřazení bývala jen dočasná.

V pondělí se pak stalo to, že CoinMarketCap natvrdo vyřadil přední korejské burzy, aniž by o tom předem jakkoliv informoval. Učinil tak zřejmě u všech kryptoměn, což ovšem mělo různé dopady. Nejvíce na to doplatil ripple (XRP), protože s ním obchodují Korejci hodně.

Obvykle se 40 až 50 procent celkového objemu obchodů s XRP uskuteční právě na korejských burzách, jako jsou Bithumb, Coinone a Korbit, takže jejich vliv na jeho průměrnou cenu je velký. Jejich vyřazení z výpočtu průměrné ceny jako váženého průměru podle objemů proto mělo na ripple největší dopady, jeho cena v okamžiku uměle spadla o více než půl dolaru, tedy o zhruba 17 procent.

Ostatní měny, jako bitcoin nebo ethereum, nemají tak významné objemy na korejských burzách (pod 10 procent), a proto jejich ceny utrpěly podstatně méně. Z toho vyplynuly nesouhlasné reakce s krokem CoinMarketCapu především v řadách držitelů XRP.

Změna na CoinMarketCap totiž měla dopady nejen statistické, okamžitě se objevila řada článků o propadu Ripplu.

Navíc následně na trzích nastal plošný výprodej kryptoměn, u něj ovšem lze jen spekulovat, do jaké míry byl nebo nebyl zapříčiněn změnou na CoinMarketCap.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru