Bitcoin je jako Napster, jiné kryptoměny přináší lepší řešení, říká šéf Ripplu

Ve svém tažení k ovládnutí mezinárodních finančních převodů začal Ripple otevřeně útočit na tržní jedničky.

Do nedávna se šéf Ripplu Brad Garlinghouse vyjadřoval o bitcoinu pozitivně a říkal, že je na něm „long“, což znamená dlouhodobou obchodní pozici na růst jeho ceny.

Nyní však v jeho vystupování nastaly zřetelné změny. V rozhovoru pro Bloomberg jasně řekl, že bitcoin podle něj není nejlepší řešení, jaké dokážou kryptoměny nabídnout.

„Někteří se můžou ohlédnout za bitcoinem a říct, že je to Napster digitálních aktiv. Tím chci říct, že Napster byl první, kdo digitalizoval hudbu a ukázal, že se s tím dá dělat hodně cool věcí. Ale oni nakonec obcházeli zákony o autorských právech, obcházeli poplatky autorům, a pak do toho vstoupila vláda a Napster nebyl úspěšný,“ připomněl.

„Ale Spotify, iTunes a Pandora byly úspěšné. Myslím, že se může ukázat, že další generace digitálních aktiv dokáže vyřešit některé problémy, které si dal za úkol bitcoin.“

Ripple opakovaně připomíná, že jeho kryptoměna XRP je při převodech násobně rychlejší a na poplatcích mnohem levnější než bitcoin a řada dalších digitálních měn. XRP bylo navrženo pro mezinárodní převody peněz, je transportním a konverzním médiem, které umožňuje uzavírání mezinárodních převodů během několika málo sekund.

Bitcoin přitom není jediná tržní jednička, jejíž status začal Ripple zpochybňovat. Garlinghouse začal také ve svých projevech uvádět, že systém SWIFT pro mezinárodní převody má přiznanou chybovost šest procent, což je vysoké číslo. Chybovost u převodů prostřednictvím blockchainových technologií Ripplu je nulová a převody jsou okamžité.

Rostoucí sebedůvěra Ripplu je podpořena rostoucím portfoliem klientů, v současnosti spolupracuje zhruba se 150 finančními institucemi, mezi kterými jsou centrální banky, komerční banky a společnosti jako Western Union. Podle Garlinghouse v současnosti Ripple získává každý týden více než jednoho nového klienta v podobě banky nebo jiné finanční instituce.

Šéf této sanfranciské blockchainové společnosti je přesvědčený, že hodnota jednotlivých kryptoměn bude nakonec odrážet to, jestli a jaké problémy skutečně řeší. A jelikož XRP řeší problém pomalých a drahých finančních převodů, který se počítá v mnoha bilionech dolarů, věří, že hodnota XRP bude růst.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru