Americký regulační úřad SEC prý zažaluje Ripple kvůli XRP

Ripple se zřejmě bude muset bránit u soudu z nařčení, že XRP prodával jako neregistrovaný cenný papír.

Kryptoměnovými trhy otřásla zpráva, že se americký regulátor SEC chystá obvinit společnost Ripple z porušení zákonů o cenných papírech. Prozradil to generální ředitel společnosti Brad Garlinghouse.

Ten to považuje za útok a poslední bombu položenou šéfem SEC Jayem Claytonem, který ve své funkci skončí na konci roku.

Ripple dlouhodobě apeloval na SEC, aby se jasně vyjádřil k tomu, zda je XRP cenný papír nebo ne. SEC dlouhé roky nic neříkal, až se na poslední chvíli rozhodl pod Claytonovým vedením podat žalobu.

Pokud ji skutečně podá, Ripple se bude u soudu hájit, že XRP nesplňuje kritéria stanovená pro cenné papíry, a tudíž že žádné zákony jeho prodejem neporušil.

Ovšem vzhledem k tomu, že se v lednu změní nejen vedení SEC, ale také celá vláda Spojených států v čele s prezidentem, je možné že na samotnou žalobu vůbec nedojde. Tím, že Ripple tuto informaci zveřejnil, vyvolal velkou veřejnou debatu a odpor, čímž možná všechno zastaví.

Kryptoměnová komunita je teď rozdělena na dva tábory. Jedni se radují, že SEC půjde po Ripplu, druzí to vnímají jako útok nejen na XRP, ale na celý kryptoměnový svět, a zlobí se.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru