Regulace kryptoměn může EU přinést desítky miliard eur a rychlejší návrat k růstu

Studie Evropského parlamentu zabývající se digitálními měnami přináší doporučení blockchainové technologie podporovat a přiměřeně regulovat.

Blockchainové technologie a kryptoměny se šíří soukromým sektorem způsobem, který vyžaduje reakci nejen na úrovni jednotlivých států, ale celé Evropské unie. Digitální měny dokáží zefektivnit a zrychlit řadu procesů a přinést větší bezpečnost.

Proto se jimi zabývá i Evropská centrální banka, která zvažuje zavedení digitalizovaného eura. Mezitím však Evropský parlament doporučil dát řádný prostor soukromým kryptoměnám.

Ten ve studii považuje za výchozí krok sjednocení pohledu na kryptoměny a jejich klasifikaci. „Takový rámec by zajistil právní jistoty inovátorům a investorům, zatímco by řešil rizika integrity trhů, fragmentace trhů a finanční stability,“ uvedl parlament ve své zprávě.

Podle autorů studie je důležitý flexibilní rámec pro kryptoměny, který se bude upravovat podle budoucích potřeb, protože jde o dynamicky se rozvíjející technologii.

Když se podaří implementovat adekvátní legislativní rámec pro kryptoměny, přínosy můžou být významné a pomoct ven ze současné krize.

„Výsledky našich simulací potvrzují v tomto scénáři dynamičtější návrat k ekonomickému růstu v evropském finančním sektoru. Potenciální přidaná hodnota v tomto sektoru by se zvýšila o 55 miliard eur ve srovnání se základním scénářem. Opatrnější scénář ukazuje nižší hodnotu odhadu zvýšení přidané hodnoty o 27 miliard eur,“ zhodnotil Evropský parlament.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru