První bankovní kryptoměna je tu, J.P. Morgan stvořila JPM coin

Americká banka J.P. Morgan stvořila vlastní kryptoměnu v podobě stablecoinu vázaného na dolar.

Kryptoměny existují už 10 let a šéf J.P. Morganu Jamie Dimon je jejich velmi hlasitým kritikem. Teď ovšem jeho banka přišla s vlastní kryptoměnou JPM Coin.

JPM coin se ale liší od kryptoměn, jako jsou bitcoin, ether nebo XRP. Jedná se totiž o tak zvaný stablecoin, tedy kryptoměnu, jejíž hodnota je pevně svázána s určitou národní měnou, v tomto případě s americkým dolarem.

Hodnota jednoho JPM coinu tak vždy bude rovna jednomu americkému dolaru. To také znamená, že na rozdíl od klasických kryptoměn není JPM coin decentralizovaný a bez rizika protistrany. Vydává ho a stojí za ním J.P. Morgan, takže této bance musíte věřit, že každá jednotka JPM coinu bude krytá skutečným dolarem na účtu v této bance.

To je ve srovnání s klasickými kryptoměnami obrovská nevýhoda, protože ty jsou decentralizované a tzv. trustless – nemusíte věřit žádné konkrétní osobě nebo autoritě, protože nad kryptoměnou nemá nikdo výhradní kontrolu a její hodnota je dána volným trhem a uznávána po celém světě.

JPM coin je tak v podstatě jen americký dolar digitalizovaný do bezpečné formy, ale rizika protistrany tu na rozdíl od běžných kryptoměn zůstávají.

JPM coin nemá být dostupný běžným lidem, k dispozici bude jen firmám, které projdou prověřením ze strany banky.

J.P. Morgan si od své kryptoměny slibuje snadné převody peněz, a to i do zahraničí. Objektivně vzato se ale jedná jen o další silo, stablecoinů už existuje celá řada (tether, true USD, paxos atd.) a jejich problémy jsou stejné: je třeba důvěřovat emitentovi a jejich směnitelnost není v celém světě samozřejmá. Dá se očekávat, že ostatní velké banky nebudou chtít zůstat pozadu a stvoří své vlastní stablecoiny.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru