Propad SushiSwapu aneb i DeFi má své stinné stránky

Propad SushiSwapu aneb i DeFi má své stinné stránky

Decentralizované finance založené na blockchainu a kryptoměnách prožívají velmi bouřlivé období a zanechávají za sebou řadu nespokojených investorů.

Myšlenka to není ani zdaleka nová, decentralizované finance jsou pouze rozvíjeny více a více projekty, především v podobě směnáren bez zprostředkovatele.

První decentralizovanou kryptoměnovou burzou na světě byl XRP Ledger neboli síť kryptoměny XRP. V té je dodnes možné obchodovat bez zprostředkovatele. Chytré kontrakty Etherea a dalších sítí však do této oblasti přinesly nové možnosti, které jsou využívány vynalézavými způsoby.

V posledních týdnech a měsících zažívaly některé kryptoměny patřící do světa decentralizovaných financí (DeFi) období výrazných růstů, za všechny jmenujme třeba Yearn Finance, jehož YFI vystoupilo z 800 na 33000 dolarů.

Tyto úspěchy inspirují nové a nové projekty. Jedním z nich je SushiSwap, který se inspiroval úspěchem decentralizované směnárny UniSwap. Ten sice také zažil rychlý růst, ale ihned poté následoval velmi rychlý pád kryptoměny Sushi o více než 80 procent.

Co pobouřilo uživatele a investory ještě víc, byla skutečnost, že cenu shodil dolů anonymní zakladatel projektu, který si říká Chef Nomi (kuchař Nomi). Ten prodal všechny své SUSHI a z fondu pro vývoj vybral také všechny ethery.

Nomi byl obviněn z tak zvaného exit scamu, tedy podvodu. Sám obvinění odmítl, ale komunita ho už u projektu nechce vidět. Vedení SushiSwapu převzal Sam Bankman-Fried a pád ceny se podle všeho zastavil.

SushiSwap tak potvrdil, že potenciálně velmi ziskové kryptoměnové investice jsou také velmi rizikové.

Podobné články

Vložit příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *