Propad SushiSwapu aneb i DeFi má své stinné stránky

Decentralizované finance založené na blockchainu a kryptoměnách prožívají velmi bouřlivé období a zanechávají za sebou řadu nespokojených investorů.

Myšlenka to není ani zdaleka nová, decentralizované finance jsou pouze rozvíjeny více a více projekty, především v podobě směnáren bez zprostředkovatele.

První decentralizovanou kryptoměnovou burzou na světě byl XRP Ledger neboli síť kryptoměny XRP. V té je dodnes možné obchodovat bez zprostředkovatele. Chytré kontrakty Etherea a dalších sítí však do této oblasti přinesly nové možnosti, které jsou využívány vynalézavými způsoby.

V posledních týdnech a měsících zažívaly některé kryptoměny patřící do světa decentralizovaných financí (DeFi) období výrazných růstů, za všechny jmenujme třeba Yearn Finance, jehož YFI vystoupilo z 800 na 33000 dolarů.

Tyto úspěchy inspirují nové a nové projekty. Jedním z nich je SushiSwap, který se inspiroval úspěchem decentralizované směnárny UniSwap. Ten sice také zažil rychlý růst, ale ihned poté následoval velmi rychlý pád kryptoměny Sushi o více než 80 procent.

Co pobouřilo uživatele a investory ještě víc, byla skutečnost, že cenu shodil dolů anonymní zakladatel projektu, který si říká Chef Nomi (kuchař Nomi). Ten prodal všechny své SUSHI a z fondu pro vývoj vybral také všechny ethery.

Nomi byl obviněn z tak zvaného exit scamu, tedy podvodu. Sám obvinění odmítl, ale komunita ho už u projektu nechce vidět. Vedení SushiSwapu převzal Sam Bankman-Fried a pád ceny se podle všeho zastavil.

SushiSwap tak potvrdil, že potenciálně velmi ziskové kryptoměnové investice jsou také velmi rizikové.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru