S rozmachem platforem decentralizovaných financí (DeFi) se ukázala nová dimenze velké volatility kryptoměn.
Když v minulosti nastaly bleskové propady cen kryptoměn, jako naposledy včera, největšími obětmi zpravidla byli lidé, kteří při obchodování používají tak zvanou páku. Ti si v podstatě na obchodování půjčují, aby mohli obchodovat větší pozice a násobit efekt cenových pohybů.
Pákoví obchodníci pak bývají při rychlých propadech masivně trestáni trhy, protože páka působí oběma směry, takže jejich ztráty se rychle stanou neudržitelnými a jejich pozice jsou nuceně likvidovány.
To není nic nového a zopakovalo se to ve středu 19. května při dalším z mnoha velkých výkyvů směrem dolů, které jsou pro kryptoměny typické, stejně tak jako rychlé růsty.
Nově ale nabyly monumentálních rozměrů také likvidace uživatelů DeFi, tedy produktů decentralizovaných financí. Především těch, kteří nějakým způsobem využili půjčky.
Vzhledem k decentralizovanosti těchto produktů je totiž možné si cokoliv půjčit, jen pokud ručíte jinou kryptoměnou. Zpravidla je nastaven určitý poměr, který má pokrýt běžné výkyvy. Například dáte do zástavy bitcoiny v hodnotě 100 tisíc, ale půjčku dostanete jen v hodnotě 50 tisíc.
Když pak hodnota vámi zastavených bitcoinů klesne pod 50 tisíc, vaše pozice je zlikvidována a vaše bitcoiny prodané za účelem pokrytí vaší půjčky. To nastane, pokud nestihnete včas reagovat a upravit parametry půjčky, abyste se vyhnuli poměru mezi hodnotou zástavy a půjčky, který znamená likvidaci.
Tento typ likvidací dosáhl včera miliard dolarů. Přesná čísla nejsou známa, protože neexistuje přesný statistický přehled všech DeFi platforem.
Řízení pozic v rámci DeFi bylo značně ztíženo přetížením jednotlivých blockchainových sítí. Takže mnozí z těch, kteří byli připraveni reagovat na velké cenové výkyvy, byly stejně zlikvidováni, protože jim systémy neumožnily udělat potřebné změny.
Velmi špatná byla situace zejména v Ethereu, které bylo nejen přetížené, ale znovu vystřelilo poplatky do astronomických výšin. Někteří lidé zaplatili poplatky za jedinou transakci přes tisíc dolarů.
Jeden uživatel dokonce ukázal snímek poplatku téměř 5 tisíc dolarů (100 tisíc Kč) za transakci, která nakonec selhala, takže ani nebyla provedena!
Kryptoměny tak zůstávají vysoce rizikovou záležitostí, která dokáže nabídnout velké zisky, ale také velké ztráty.