Proofs of Keys vyzývá: 3. ledna stáhněte všechny své kryptoměny z burz

Kryptoměnová komunita vymyslela svůj vlastní test kryptoměnových burz, aby se ukázalo, jestli jsou poctivé.

I když už existuje celá řada decentralizovaných burz, drtivá většina objemů je obchodována na centralizovaných kryptoměnových burzách. A ty jsou považovány z jeden z nejslabších článků celého ekosystému, což v minulosti ukázaly různé hacky a krachy.

Kromě toho, že je spousta burz podezřívána z publikování falešných údajů o obchodovaných objemech, je tu ještě závažnější podezření, a to že některé burzy nedrží na svých kryptoměnových účtech peníze odpovídající vkladům.

Jinak řečeno se má za to, že některé burzy část z přijatých vkladů použijí pro vlastní potřeby, takže kdyby všichni klienti chtěli najednou vybrat všechny své kryptoměny, zjistilo by se, že část schází.

A to přesně chce udělat nově vzniklá iniciativa Proof of Keys, která vyzývá, aby všichni klienti burz stáhli 3. ledna ze svých burzovních účtů všechny své kryptoměny do vlastních peněženek. Stojí za ní Trace Mayer, dlouholetý podpůrce kryptoměn.

Pokud se této výzvy zúčastní dostatek lidí, ukáže se, jestli některé burzy opravdu zpronevěřily část svěřených kryptoměn. Vybrat kryptoměny stačí na jeden den, druhý den je uživatelé můžou vrátit na účty a pokračovat v obchodování.

Datum 3. ledna byl vybrán proto, že 3. ledna 2009, tedy přesně před 10 lety, byl vytěžen první bitcoinový blok. Proof of Keys má ambici stát se každoroční akcí, uživatelé mají tímto způsobem prověřovat burzy 3. ledna každý rok.

Už dnes se objevily zprávy, že burza HitBTC zmrazila některým klientům výběry kryptoměn, což vyvolává otázku, jestli není prvním odhalením Proof of Keys.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru