Proč kryptoměna Facebooku nebude kryptoměnou v pravém slova smyslu

Zprávami o kryptoměnách hýbou novinky o projektu Libra sociální sítě Facebook. Ale málokdo vnímá celý kontext.

Kryptoměny jsou magickým slovem posledních let, jsou zajímavé pro investory i pro celou řadu různých odvětví, jejichž fungování mají potenciál významně změnit.

Mnoho renomovaných zdrojů se shoduje na tom, že se do nich v rámci projektu Libra pustil také Facebook. Má stvořit vlastní kryptoměnu, její neoficiální název je GlobalCoin, který má být koncipovaný jako stabilní kryptoměna.

Stabilní kryptoměny jsou postaveny tak, že jsou sice evidované v blockchainu, ale jejich hodnota není dána volným trhem, nýbrž je uměle udržována na stabilní hodnotě, je svázána s hodnotou nějaké fiat měny, typicky amerického dolaru.

Pokud jsou všechny neoficiální informace o GlobalCoinu pravdivé, bude stabilní kryptoměna Facebooku svázána s hodnotou amerického dolaru jedna ku jedné. A tady nastává zásadní problém.

Ocitáme se totiž ve stejných vodách, jako je problematický tether nebo uzavřený JMP Coin. Stabilní kryptoměny totiž mají svého emitenta, který se zaručuje za to, že budou plně kryté fiat měnami.

Kauza tetheru ukázala, že se snadno může stát, že emitent použije finanční rezervy na jiné účely a jeho kryptoměna přestane být plně krytá. Obecně řečeno stabilní kryptoměna odstraňuje zřejmě největší výhodu, kterou kryptoměny přinesly světu, a to digitální hodnotu, která existuje a funguje bezpečně bez potřeby věřit určité instituci.

Klasické kryptoměny jako bitcoin, ether nebo XRP mají vnitřní hodnotu, která je dána jejich užitnou hodnotou, kterou oceňují trhy. Jejich cena je dána klasickým průsečíkem nabídky a poptávky. Jsou to univerzální hodnoty, které můžete použit kdykoliv a kdekoliv na světě.

Na druhé straně stabilní kryptoměny typu Global Coin od Facebooku nemají vnitřní hodnotu, představují pouze závazek emitenta vyplatit vám určitou fiat měnu. A vy musíte tomuto emitentovi věřit, že je jeho měna skutečně krytá penězi.

Jedinou výhodu, kterou si stabilní kryptoměny ponechávají, je jejich evidence v blockchainu, takže lze kontrolovat, kolik jich je v oběhu a jejich případné další emise. Ale už nejsou „trustless“, vaše peníze závisí na určité instituci, jsou centralizované.

Kryptoměny se zrodily ve znamení decentralizace, jejich stabilní verze nejsou pravými kryptoměnami, jen centralizovanými digitálními měnami.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru