Příležitost změnit internet: Grant for the Web začal s rozdělováním peněz pro tvůrce digitálního obsahu

100 milionů dolarů rozdělí iniciativa Grant for the Web mezi ty, kdo se budou podílet na rozvoji webu s využitím webové monetizace, jež ctí soukromí uživatelů.

Grant for the Web je projekt, za kterým stojí Mozilla, Creative Commons a Coil. Jeho cílem je lepší internet, který nebude založený na invazivních reklamách a obchodování se soukromím uživatelů.

V současnosti převažuje na internetu model poskytování obsahu, který je zdánlivě zadarmo, ovšem uživatelé za něj platí tím, že jsou ze všech stran bombardováni reklamami, které jsou navíc čím dál cílenější díky tomu, že jsou pro ně využívána až zneužívána soukromá data uživatelů.

Dalším problémem tohoto modelu je skutečnost, že stojí na zprostředkovatelích, kteří rozhodují o tom, kolik dostane tvůrce za svůj obsah zaplaceno, přičemž si ukrajují svojí provizi a v některých případech působí i jako cenzoři obsahu.

Grant for the Web nabízí alternativu v podobě přímého zpeněžení založeném na webové monetizaci. Tvůrce digitálního obsahu může být díky tomuto modelu placen za svá díla v reálném čase a přímo úměrně k množství spotřebovaného obsahu.

Jednoduché a relativně levné předplatné umožňuje uživatelům konzumovat digitální obsah na mnoha různých webech, a to bez registrace na každém z nich, bez reklam a bez ohrožení svého soukromí. Při tom mají jistotu, že tvůrci, jejichž díla si prohlíží či poslouchají, dostanou přímo zaplaceno.

Ve snaze rozšířit tento alternativní model monetizace digitálního obsahu Grant for the Web nabízí dotace projektům, které na něm budou stavět. Jednotlivé projekty můžou získat 5 až 100 tisíc dolarů, tedy i více než dva miliony korun. Žádosti o grant je možné podávat už nyní.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru