Kryptoměnová burza Binance zmapovala fungování investičních podvodů a shrnula jejich charakteristiky.
Investiční podvody jsou staré stejně jako samotné investování. S rozmachem internetu a nových investičních aktiv však jejich počet roste a podvodníci mají život jednodušší než dřív.
Vytvořit podvodné webové stránky a udělat jim marketingovou e-mailovou kampaň může trvat jen jeden den. Webové šablony se kopírují, texty na stránkách jen lehce upravují, a tak se rodí nové a nové podvody.
Přitom jejich základní princip fungování je téměř vždy stejný. Naslibují velké, bezpracné a bezplatné výdělky z investování do různých aktiv, jako jsou měny, komodity nebo třeba kryptoměny. Automatizované obchodní systémy či (fiktivní) týmy profesionálních obchodníků mají zařídit pravidelné zisky a zhodnocování investovaných peněz.
A všechny podvody také končí stejně, oběť pošle peníze a už je nikdy neuvidí, natož aby se jakkoliv zhodnotily.
Kryptoměnová burza Binance má tým zvaný Binance Sentry, jehož práce je odhalovat podvody. Ten ve své zprávě vysvětlil, že podvodníci mají rozsáhlé sítě, které fungují po celém světě.
Takové sítě produkují nejen samotné podvody, ale také celou sérii podpůrných webů, které mají danému podvodu dodat na důvěryhodnosti. Jsou to například falešné nezávislé služby pro recenze a hodnocení, falešné regulační služby, falešné obchodní rejstříky, falešné investiční licence a tak dále.
Když si pak zájemce chce ověřit z nezávislých zdrojů, zda je daná nabídka legitimní, může být oklamán těmito podpůrnými weby, které stvořili stejní podvodníci.
A jelikož peníze pak zpravidla posílá někam do zahraničí, většinou do exotických lokací, je pak velmi těžké se domoct jakékoliv pomoci a vymáhat svá práva.
Binance rozdělila podvody do pěti typů:
- Falešné rozdávání kryptoměn zadarmo. Kampaně jsou vedeny zpravidla na sociálních sítí a slibují, že když pošlete určitý obnos kryptoměny na určitou adresu, dostanete zpět násobně víc. Ve skutečnosti ale nedostanete nic.
- Pyramidová a Ponzi schémata. Zisk má zajišťovat reálná aktivita, jako je obchodování na burze. Ve skutečnosti se ale jen točí peníze, které lidé vložili do systému, což funguje jen do chvíle, než požadavky na výběry převýší nové vklady.
- Falešné mobilní aplikace. Často imitují aplikace legitimních společností a jejich cílem je ukrást uživateli jeho kryptoměny.
- Uživatel je nasměrován na webové stránky, které imitují důvěryhodnou službu, aby z něj vytáhly jeho přihlašovací údaje, soukromý klíč ke kryptoměně atp.
- Placená propagace bezcenných projektů. Na sociálních sítích mnoho lidí propaguje různé pochybné projekty jen proto, že z toho mají peníze, a je jim jedno, že skutečná hodnota daného projektu je nulová.
Důkladné prověření jakékoliv investiční je proto vždy zásadně důležité.