Peníze si v Evropě zprivatizovat nenecháme, vzkazuje Francie Facebooku

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire dal jasně najevo, že Facebooku nechce umožnit provozovat jeho digitální měnu libra v Evropské unii.

Proti libře Facebooku se staví mnoho zemí a Le Maire prezentoval obavy, které jsou pro tyto země společné: „Taková v podstatě privatizace peněz je riskantní z hlediska zneužití dominantní pozice, ohrožuje suverenitu a je rizikem pro spotřebitele a firmy,“ citovala francouzského ministra financí agentura Reuters.

Le Maire se chce zasadit o to, aby libra nemohla být používána nikde v Evropské unii. Místo pro digitální měnu v Evropě vidí, ovšem musí být veřejná a pod záštitou mezinárodních finančních institucí. Už o tom jednal s vedením Evropské centrální banky.

„Libra také představuje systémové riziko ve chvíli, kdy by měla dvě miliardy uživatelů. Jakékoliv narušení funkčnosti takové měny nebo problémy v řízení jejích rezerv by mohly znamenat narušení finanční stability. Všechny tyto obavy z libry jsou vážné. Proto chci jasně říct, že za těchto podmínek nemůžeme dovolit vývoj libry na evropské půdě,“ dodal.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru