Peníze si v Evropě zprivatizovat nenecháme, vzkazuje Francie Facebooku

Peníze si v Evropě zprivatizovat nenecháme, vzkazuje Francie Facebooku

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire dal jasně najevo, že Facebooku nechce umožnit provozovat jeho digitální měnu libra v Evropské unii.

Proti libře Facebooku se staví mnoho zemí a Le Maire prezentoval obavy, které jsou pro tyto země společné: „Taková v podstatě privatizace peněz je riskantní z hlediska zneužití dominantní pozice, ohrožuje suverenitu a je rizikem pro spotřebitele a firmy,“ citovala francouzského ministra financí agentura Reuters.

Le Maire se chce zasadit o to, aby libra nemohla být používána nikde v Evropské unii. Místo pro digitální měnu v Evropě vidí, ovšem musí být veřejná a pod záštitou mezinárodních finančních institucí. Už o tom jednal s vedením Evropské centrální banky.

„Libra také představuje systémové riziko ve chvíli, kdy by měla dvě miliardy uživatelů. Jakékoliv narušení funkčnosti takové měny nebo problémy v řízení jejích rezerv by mohly znamenat narušení finanční stability. Všechny tyto obavy z libry jsou vážné. Proto chci jasně říct, že za těchto podmínek nemůžeme dovolit vývoj libry na evropské půdě,“ dodal.

Podobné články

Vložit příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *