Hardwarové peněženky mají být tím nejbezpečnějším, co lez použít pro držbu kryptoměn. Ale co když osobní data vlastníků získají hackeři?
Ledger patří mezi největší výrobce hardwarových peněženek na kryptoměny na světě. Ty jsou oblíbené proto, že jejich uživatelé nemusejí používat soukromé klíče ke kryptoměnám ve svých počítačích a mobilních zařízeních, když chtějí provádět transakce.
Jedná se o velmi bezpečná zařízení, ale i to nejbezpečnější zařízení může být ohroženo selháním lidského faktoru. A ten teď bude vystaven obrovskému tlaku.
Protože na veřejnost unikl více než milion e-mailových adres uživatelů, kteří jsou přihlášeni k newsletteru Ledger, a více než čtvrt milionu dat uživatelů hardwarových peněženek Ledger v podobě kombinace e-mailové adresy, fyzické adresy, telefonního čísla a možná dalších údajů.
Jinak řečeno, po internetu teď kolují osobní data čtvrt milionu lidí, kteří používají hardwarovou peněženku Ledger pro úschovu kryptoměn.
A to je obrovský problém, protože hackeři tak vědí, na koho mají útočit. Ne že by s pomocí uniklých dat dokázali přímo prolomit samotné zařízení, ale můžou bombardovat jejich vlastníky phishingovými útoky s cílem dostat z nich potřebné údaje, nebo jim podsunout záškodný software, který jim pomůže se dostat k samotným kryptoměnám.
Tyto útoky jsou nezřídka úspěšné, na internetu je mnoho zkušeností lidí, kteří už nějakým takovým způsobem někomu naletěli, a pak se jen divili, že jim z hardwarové peněženky zmizely kryptoměny.
Teď mají hackeři data, která jim umožní své útoky přesně zacílit. Někteří uživatelé hardwarových peněženek dokonce vyjádřili obavy, že by mohli být fyzicky napadeni, když je teď o nich známo, že vlastní kryptoměny, a adresy jejich bydliště jsou v uniklé databázi.
Pokud tedy vlastníte hardwarovou peněženku Ledger, buďte velmi opatrní. Podvržené e-maily můžou vypadat velmi důvěryhodně, takže si dávejte pozor na aktualizace softwaru a určitě nikde na webu nazadávejte svá hesla, piny, recovery věty a podobné patřící k vaší hardwarové peněžence.