Peter Schiff přišel o své bitcoiny a opět se otevírá debata o tom, kde držet kryptoměny

Kvůli jejich specifikům není snadné bezpečně držet kryptoměny, což se opakovaně ukazuje.

Schiff je známý americký burzovní obchodník a ekonom, jenž se netají tím, že kryptoměny považuje za bublinu. Přesto vlastní bitcoin, nebo lépe řečeno vlastnil.

Před několika dny totiž oznámil, že mu jeho digitální peněženka začala odmítat přístup k jeho bitcoinům. Heslo prý pořád má a je správné, ale z nějakého důvodu ho blíže nespecifikovaná aplikace přestala akceptovat, takže Schiff oznámil, že o své bitcoiny přišel.

Tato historka je poněkud problematická nejen proto, že přichází od odpůrce kryptoměn. Schiff totiž neuvedl, jakou aplikaci používal jako digitální peněženku. Snad všechny totiž vždy mají možnost zálohovat soukromý klíč a své uživatele k tomu vyzývají. Při správném postupu by tak Schiff měl možnost obnovit svoji peněženku třeba i v jiné aplikaci.

K tomu si přisadil šéf burzy Binance Changpeng Zhao, který opět rozvířil diskuze, když řekl, že pro většinu lidí je bezpečnější držet kryptoměny na burzách. To je odvážné tvrzení už proto, že kryptoměnové burzy relativně často podléhají hackerským útokům a podlehla mu loni i Binance.

Binance sice ztrátu pokryla ze svého rezervního fondu, ale co kdyby rezervní fond nestačil? Řada burz už musela skončit, protože ztráty způsobené hackery několikanásobně překonaly jejich kapacity kompenzovat.

Faktem ale zůstává, že držet bezpečně kryptoměny není triviální a vyžaduje to nastudování několika základních principů. Ale podstata zůstává stejná a nemůže se nikdy změnit, jsou jen dvě možnosti. Pokud chcete mít nad svými kryptoměnami výhradní kontrolu, aby vás o ně nikdo na světě nemohl připravit, musíte držet soukromý klíč jen vy, a to bezpečně. Což s sebou samozřejmě nese riziko, že pokud o něj přijdete, navždy své kryptoměny ztratíte.

Pokud chcete mít možnost obnovení zapomenutého nebo ztraceného přístupu například prokázáním své identity jako v bance, pak můžete kryptoměny držet u někoho jiného, jako je kryptoměnová burza. Tím ale do hry vracíte element důvěry, který jinak kryptoměny odstraňují. Musíte věřit třetí straně, že vás o vaše kryptoměny nepřipraví, připravíte se tím o výhradní kontrolu nad svými penězi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru