O případném vzniku digitálního eura se rozhodne příští rok

Evropská centrální banka (ECB) dále analyzuje možnost tvorby digitalizovaného eura a informovala, že do případného startu projektu zbývají tři čtvrtě roku.

ECB si je dobře vědoma tlaku, které na fiat měny a jejich platební systémy vyvíjejí blockchainové technologie a kryptoměny. Proto se již delší dobu zabývá možností emise eura digitalizovaného pomocí moderních technologií.

Nejnovějším výstupem Evropské centrální banky na téma digitálního eura je Zpráva o digitálním euru. Ta se zabývá různými možnostmi, jak digitální euro vydat a v jaké formě. Důvodem je skutečnost, že pokud nebudou mít občané k dispozici moderní platební možnosti v běžných měnách, můžou se uchýlit k používání soukromých měn/kryptoměn, což je nežádoucí.

Digitální euro by podle ECB poskytlo občanům moderní platební možnosti a zlepšilo by platební styk se zahraničím. V neposlední řadě by digitalizovaná měna snížila celkové náklady a ekologické dopady provozování měnového systému.

O tom, jestli dojde k emisi digitálního eura, bude rozhodnuto až v polovině roku 2021. Pokud bude projekt příští rok spuštěn, začne studií, takže k samotné emisi by došlo mnohem později. Digitální euro by bylo doplňkem k současné hotovosti a bezhotovostním penězům v bankách.

Eurosystem by si zachoval kontrolu nad emisí digitálního eura, regulované soukromé subjekty by však mohly poskytovat přidružené služby.

Digitální euro podle ECB vyžaduje zodpovězení ještě řady otázek, mimo jiné v právní oblasti, a vyžadovalo by novou infrastrukturu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru