Nové investiční zaklínadlo: Metaverse – co to je?

Po ICO, DeFi a NFT přichází nová vlna nadšení z Metaverse. I když se nejedná o nic nového.

Možná jste nedávno zaregistrovali rozhodnutí Facebooku přejmenovat mateřskou společnost na Meta. Nové jméno má odrážet vizi stát se dominantní v oblasti Metaverse.

Když se do této oblasti pouští multi miliardová společnost jako Facebook, musí to být něco významného. Ale o co se jedná?

Co je Metaverse

Metaverse je anglické slovo označující virtuální (počítačový) svět. Je to komplexní svět, ve kterém se můžou lidé sdružovat, vlastnit virtuální objekty a nemovitosti, komunikovat, hrát hry, sledovat filmy, poslouchat hudbu a tak dále. A to třeba prostřednictvím svých avatarů.

Pokud máte pocit, že to není nic nového, máte pravdu.Tento koncept je známý už ze scifi literatury a filmů z minulého století. A do jisté míry byl už i mnohokrát realizován. Vzpomeňme například na Second Life, který existuje bez mála dvě dekády.

Proč tedy Metaverse znovu ožívá právě teď?

Novou dimenzi Metaversu přináší kryptoměny a decentralizace. Virtuální světy mohou být díky nim mnohem víc autonomní a podstatně méně závislé na jakékoliv centrální entitě, která je spravuje.

Proto existuje řada blockchainových projektů zaměřených na virtuální světy, například Decentraland. V takových světech můžou díky kryptoměnám fungovat skutečné ekonomiky. A lidé účastnící se těchto světů mají mnohem větší jistotu, že o své movitosti a nemovitosti v těchto světech jen tak nepřijdou.

Dalším faktorem, který nahrává rozvoji virtuálních světů, je značný pokrok technologií, zejména těch používaných pro virtuální realitu.

Toho všeho jsou si firmy jako Facebook, totiž vlastně Meta, dobře vědomé, a proto do tohoto prostoru investují velké peníze.

Je to bublina, nebo se lidstvo skutečně přesouvá do virtuálních světů a ten skutečný bude jen nutnou otravností pro udržení fyzických těl při životě? Čas ukáže. Dá se však očekávat, že Metaverse čeká bouřlivý vývoj, ať už dopadne jakkoliv.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru