Zájem o NFT výrazně klesl. Praskla bublina?

Trhy s tak zvanými non-fungible tokeny (NFT) výrazně ochladly. Určitě to ale neznamená jejich konec.

NFT jsou nejmódnějším trendem v oblasti kryptoměn. Jsou to blockchainové tokeny, které uchovávají unikátní digitální objekty, jako jsou obrázky, videa nebo třeba zvuky. Umožňují tak průkazné a bezpečné vlastnictví daných věcí.

Za poslední rok zažily NFT obrovský boom, například jednotlivé obrázky a videa z americké basketbalové soutěže NBA se na NBA Top Shots prodávaly touto formou za miliony korun.

Někteří umělci vydražili své obrazy v digitální formě dokonce za miliony dolarů. Podle NonFungible.com dosáhla horečka maxima třetího května, kdy se prodaly NFT v celkové hodnotě přesahující 78 milionů dolarů, tedy více než miliardu korun.

Ale trend v této statistice není příznivý. Zatímco v březnu se denně zobchodovaly NFT v průměru za zhruba dva miliony dolarů, na konci května už to nebyl ani milion dolarů.

Znamená to ale konec NFT? To zcela jistě ne. NFT mají svoji budoucnost v mnoha odvětvích, počínaje financemi až po státní správu. Možná ale praskla bublina, kdy se za obrovské peníze prodávaly poměrně obyčejné obrázky, kterých by si jinak málokdo všimnul.

NFT uchovávají se vší bezpečností blockchainových technologií digitalizované předměty, a z tohoto důvodu tu zůstanou a budou nacházet čím dál širší uplatnění.

Ovšem doba, kdy bylo možné zhodnotit investici do téměř jakéhokoliv NFT o desítky nebo stovky procent za krátkou dobu, může být už nenávratně pryč.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru