Titulky o popularitě NFT sérií jako Crypto Punks nebo Bored Ape Yacht Club jsou poněkud nadnesené.
Svět kryptoměn je plný divů a absurdit. A troufám si říct, že absurdity převládají. Racionální investor nestíhá žasnout, jaké tokeny letí nahoru, protože o nich tweetnul pan X nebo paní Y.
Za absurditu jsem dlouho považoval také NFT jako celek. Pak jsem ale pochopil jejich širší potenciál, který jde daleko za to, co dnes plní titulky v médiích, tedy série prostých obrázků, které z nějakého důvodu získaly na popularitě.
Ale s tou popularitou je třeba opatrnosti. Je velice úsměvné číst titulky, jako například že Bored Ape Yacht Club je obrovským mainstreamovým hitem.
Protože když se podíváte na nejnižší cenu, za kterou si můžete teď koupit obrázek jedné z deseti tisíc znuděných opic, činí 83 etherů, tedy skoro šest milionů korun. Zní vám tohle jako mainstream?
Podobně jsou na tom také CryptoPunks, u kterých si musíte připravit něco přes čtyři miliony, abyste si mohli jeden koupit. Zkrátka jde o NFT série, které si mezi sebou přeprodávají bohatí investoři, mainstream to může jen sledovat.
Jinak řečeno, ve světě NFT vznikla řada elitních sérií, které už dávno nejsou pro obyčejné smrtelníky. Na rozdíl třeba od kryptoměn, které jsou dělitelné, a tudíž si zlomek třeba bitcoinu může koupit téměř kdokoliv, NFT jsou ze své podstaty nedělitelné, a proto je mnoho z nich naprosto nedostupných pro většinovou populaci.
Pak je tu samozřejmě nespočet ostatních NFT, které se snaží napodobit úspěch těch elitních, a které jsou cenově dostupné pro širokou veřejnost. Většina z nich to ale nikam nedotáhne a upadne v zapomnění, jen jejich držitelé spláčou nad ztrátou.
Takže pozor, pokud se chcete pustit do investic do NFT, je to stejně vysoce riziková záležitost jako s běžnými kryptoměnami. V médiích uvidíte příběhy těch úspěšných, za kterými ale stojí nekonečné řady těch neúspěšných.