Můžou NFT sloužit pro praní špinavých peněz? Zřejmě ano

Kolem velmi populárních kryptoměnových non-fungible tokenů se otevírá debata z hlediska toků špinavých peněz.

Odpůrci kryptoměn často namítají, že jsou digitální tokeny používány pro nelegální aktivity a praní špinavých peněz. Faktem ale zůstává, že pro kriminální činnost je stále nejpoužívanější hotovost.

Kryptoměny se stejně jako cokoliv jiného dá zneužít, ale ve své podstatě jsou přínosné a můžou vyřešit celou řadu problémů.

Co se týče praní špinavých peněz, spíš než obyčejné kryptoměnové transakce jsou možná ještě snadněji zneužitelné NFT, tedy unikátní tokeny, které reprezentují různé předměty, nejčastěji jde o digitální umění (obrazy, videa, zvuky).

Krypto investor vystupující pod pseudonymem Mr. Whale upozornil na možnost, že když někdo potřebuje vyprat špinavé peníze, vytvoří NFT a koupí ho sám od sebe za velké peníze. V roli kupujícího samozřejmě zůstane anonymní, zatímco jako prodávající svůj výnos zlegalizuje a zdaní.

A protože je umění subjektivní a neexistují měřítka pro přiměřenost ceny, je možné za vysoké ceny prodávat naprostý odpad.

Mr. Whale také připomněl, že tímto způsobem je zneužíváno i klasické hmotné umění. Nicméně umění v digitální formě peněžní toky a anonymitu usnadňuje.

Dá se proto očekávat, že regulační úřady začnou tlačit na NFT tržitě, aby důsledně ověřovaly identitu svých uživatelů, podobně jako je tomu u kryptoměnových burz.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru