Z non-fungible tokenů, které byly dříve považovány za pouhou zajímavost, se stal obchodní artikl s obrovskými obchodními objemy.
Kdo se o kryptoměny zajímá delší dobu, možná pamatuje úsměvné příhody NFT, jako když CryptoKitties neboli digitální koťata přetížila síť Ethereum v roce 2017. Důsledkem bylo výrazné zpomalení transakcí a zvýšení poplatků.
Zhruba v té době vzniklo digitální tržiště pro NFT s názvem OpenSea, které je dnes největší ze všech. Říkají to statistiky, podle kterých se na OpenSea uskutečnily obchody s NFT v celkové hodnotě převyšující 10 miliard dolarů, tedy 200 miliard korun.
Přitom OpenSea je jen jedno z online tržišť s tímto typem digitálních aktiv. Druhé největší Axie Infinity má na kontě obchodní objem přesahující 3 miliardy dolarů.
Třetí největší jsou CryptoPunks, jejichž dosavadní obchody reprezentují hodnotu 1,59 miliardy dolarů. Další v pořadí, jako NBA Top Shot, Solanart nebo Rarible zatím zobchodovaly v NFT “jen” stovky milionů dolarů.
Z non-fungible tokenů se tak stalo velmi významné obchodní odvětví kryptoměn, které prochází výrazným růstem. V současnosti se ve velké většině případů prodává přes NFT digitální umění, ale odborníci jim předpovídají rozšíření záběru na mnoho různých aktiv.
Předpokládají, že tokenizací do NFT projdou například nemovitosti, různá vlastnická práva nebo třeba cenné papíry.
Tato přeměna pak umožní bezpečnější, levnější a rychlejší obchodování. A také snadné obchodování s částmi aktiv, které jsou v reálném světě nedělitelné. Například práva k obrazu bude možné rozdělit na libovolný počet dílů a obchodovat je odděleně.