New York má covidový pas založený na blockchainu

New York spustil aplikaci Excelsior Pass, která využívá blockchain pro uložení informací o očkování a testech na Covidu-19.

Lidé, kteří jsou očkovaní proti Covidu-19, budou mít větší svobodu ve svých aktivitách. Jako první budou moct využít opětovné otevření obchodů a služeb.

Je ale třeba, aby se očkovaní lidé mohli spolehlivým způsobem prokázat. Newyorský Excelsior Pass, jehož použití je dobrovolné, jim to umožní bezpečným způsobem, aniž by museli odhalit své osobní údaje.

Je to jedna z výhod blockchainových technologií a tak zvaného konceptu „zero knowledge proof“. Uživatel může třetí straně odhalit jen údaje, které potřebuje, přitom třetí strana bude mít jistotu, že jsou pravdivé.

V tomto konkrétním případě zdravotnické zařízení zapíše do blockchainové aplikace Excelsior Pass, že daný uživatel je naočkovaný nebo výsledky jeho testu. Tento uživatel pak bude moct kterékoliv třetí straně prokázat, že je očkovaný, aniž by při tom odhalil své osobní údaje, jako je například jméno, číslo pojištění a podobně.

Uživatel v aplikaci zobrazí QR kód, který může být naskenován třetí stranou pro ověření, že je daný uživatel naočkovaný, nebo že například měl negativní test na Covid-19 a kdy.

Excelsior Pass je postavený na blockchainu od IBM.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru