Neposlouchejte CZ a kryptoměny nedržte na burzách

Ve světle hacku burzy Cryptopia šéf konkurenční Binance Changpeng Zhao učinil komentář, který se nesetkal s pochopením komunity.

Cryptopia se stala další burzou, ze které hackeři odcizili kryptoměny. Zatím se neví kolik, ale podle některých odhadů to budou miliony dolarů. V této souvislosti si uživatelé připomněli, že je lepší držet své kryptoměny ve svých vlastních peněženkách, a ne na burzách, kde jsou podstatně větším terčem.

Changpeng Zhao neboli CZ však zveřejnil tweet, ve kterém uvedl: „Uložte si kryptoměny sami. Budete bojovat s hackery sami a sami se hlídat, abyste neztratili peněženku. Počítače se porouchávají, USB (disky) se ztrácejí.“

„Uložte je na burze. Využijte ty s nejlepší pověstí, ověřené burzy. Nebo se přesuňte na decentralizované burzy, udělejte změnu.“

Veřejnost tento komentář pochopila jako doporučení svěřit bezpečnost do rukou burz, a v důsledku toho ho i s rozčarováním komentovala. CZ pak svůj komentář mírnil a vysvětlil, že ho mínil jako reklamu na decentralizovanou burzu, kterou Binance chystá.

My k tomu dodáváme, že u kryptoměn platí dnes již okřídlené „not your keys, not your cryptocurrency“. Tedy volně přeloženo, že pokud nevlastníte soukromý klíč k danému účtu, kryptoměna není vaše.

A to je přesně případ burz, soukromé klíče od účtů, na kterých jsou drženy vaše kryptoměny, nemáte pod kontrolou. Nejenže jsou tedy burzy díky nahromaděným obnosům jasným terčem hackerů, navíc svěřujete kontrolu nad vašimi penězi burze, což přináší další riziko interního zneužití.

Proto je lepší mít na burze jen tolik, kolik bezprostředně potřebujete pro obchodování, a zbytek držet ve vlastních peněženkách. Ano, budete muset pochopit, jak fungují veřejné a soukromé klíče, najít si spolehlivou peněženku, naučit se s ní pracovat a vše řádné zálohovat.

Ale to je cena, kterou je potřeba zaplatit, jinak se vystavujete rizikům ztráty kryptoměn bez vlastního zavinění.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru