Nemějte strach a vzepřete se Facebooku, brojí spotřebitelské organizace proti libře

V USA sílí odpor proti plánům Facebooku na vlastní digitální měnu, jež má nést jméno libra.

Facebook musí v první řadě čelit obavám a odporu politiků, na téma libry se už uskutečnilo slyšení v americkém senátu. Politikům vadí, že by se soukromá firma mohla významně ovlivnit finanční trhy svojí vlastní měnou, která by nepodléhala veřejné kontrole.

Nyní se Facebook musí vypořádat také s odporem řady spotřebitelů. Spotřebitelské organizace Open Markets Institute, Public Citizen, Revolving Door Project a Demand Progress Education Fund poslaly otevřený dopis všem členům asociace Libra.

„Apelujeme na vás jako na respektované členy obchodních, finančních, technologických a občanských komunit, abyste kolektivně vystoupili z projektu Libra,“ stojí v dopise.

V asociaci Libra jsou velké firmy jako Paypal, Visa, eBay, Uber nebo Spotify. Spotřebitelské organizace je dále ve svém dopise vyzvaly, aby nepodlehly strachu a vzepřely si gigantovi, jakým je Facebook.

„Dosažení chvályhodného cíle by nemělo být znehodnoceno projektem, jehož cíle jsou ve skutečnosti nejasné a jehož struktura vedení je založena na strachu. Chápeme, že je Facebook mocná společnost a že svoji tržní dominancí částečně vytvořila atmosféru strachu.“

„Ale pokud společně z projektu odstoupíte, vyšlete tím signál, že právě začínající éra digitálních peněz bude založena na férových pravidlech a demokratické volbě, a ne na zastrašování mocnými.“

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru