Nejen kryptoměnové trhy definitivně zachvátila panika

Koronavirus si nevybírá nejen mezi lidmi, ale ani mezi finančními aktivy. Za oběť mu padá úplně všechno.

V dobách krize investoři přesouvají svůj kapitál do takzvaných bezpečných přístavů, tedy aktiv, které fungují jako uchovatelé hodnoty. Tradičně to bývá především zlato.

V takových situacích rizikovější aktiva jako akcie klesají, zatímco bezpečnější jako zlato rostou. Ale ne v současnosti. V posledních dnech klesá naprosto všechno, některá aktiva zažívají volný pád.

Pády akciových trhů jsou alespoň částečně brzděny ochrannými mechanismy, které pozastavují obchodování, když je překročen určitý pokles v rámci určitého časového intervalu. Tyto tak zvané „circuit breakers“ jsou nyní pravidelně aktivovány.

Přesto akciové trhy zažívají nejhorší poklesy za desítky let, nebo dokonce úplně největší v historii.

Kryptoměny žádné takové ochranné mechanismy nemají, jsou decentralizované a obchoduje se s nimi nonstop. A podle toho to také vypadá, panika na finančních trzích se u nich projevuje v plné míře.

Včera řada kryptoměn ztratila polovinu hodnoty během pár hodin. A to je i na kryptoměny něco naprosto mimořádného.

Zlato ani kryptoměny uchovatelem hodnoty a bezpečným přístavem tedy nejsou. Klesá všechno. Analytici tvrdí, že zlato klesá proto, že obchodníci potřebují hotovost na pokrytí ztrát z pozic na ostatních trzích. Jediným vítězem, jak se zdá, je tak v současnosti hotovost.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru