Ne, EU nemůže zakázat anonymní peněženky na kryptoměny

Médiím opět vládnou chybné titulky o kryptoměnách, tentokrát na téma anonymity držby a převodů.

V posledních dnech jste se mohli v různých médiích dočíst, že Evropská unie chystá zákaz anonymních peněženek na kryptoměny. To ale není technicky možné, taková tvrzení může uvést jen někdo, kdo blockchainovým technologiím ani trochu nerozumí.

Je třeba si uvědomit, že žádná individuální peněženka na kryptoměny není ve své podstatě peněženkou. Je jen softwarem, který umožňuje interakci s kryptoměnovou sítí.

Kryptoměny vždy zůstávají ve svých sítích, neopouštějí je a nikdy nejsou uložené v žádných externích peněženkách mimo síť. Kryptoměnová síť je ve své podstatě jen jako velká účetní kniha. Když provedete transakci, v této účetní knize se jen zapíše, že vám poslaný obnos změnil majitele (kryptoměnovou adresu). Kryptoměnová síť říká, kterému účtu co patří. A umožňuje transakce mezi všemi účty.

Kryptoměnová peněženka je tedy chybný, byť zažitý název. Jde jen o program, který vám umožní pracovat s účetní knihou kryptoměnové sítě. Kryptoměnová peněženka proto může mít mnoho různých podob, od samostatného programu, přes webovou stránku až po specializovaný kus hardwaru se specializovaným softwarem. Ti nejpokročilejší můžou s kryptoměnovou sítí komunikovat a zadávat příkazy přímo přes příkazový řádek bez jakéhokoliv softwaru, tey bez jakékoliv peněženky.

Z toho vyplývá, že není možné zakázat anonymní peněženky, protože kryptoměnové peněženky de facto ani neexistují. To byste museli zakázat celou kryptoměnovou síť, aby nebylo možné dělat vůbec žádné transakce, což vzhledem k decentralizaci kryptoměn po celém světě také není dost dobře možné.

O co tedy EU usiluje? Chce, aby u všech kryptoměnových transakcí byli jasní jejich aktéři a původ peněz. Ale jediné, co se může snažit dostat pod kontrolu, jsou směny mezi kryptoměnami a běžnými penězi. A to už dlouhodobě dělá. Každý, kdo používá pro tyto směny důvěryhodné evropské burzy, musí projít ověřením identity a po pár transakcích doložením původu peněz.

Když si pošlete kryptoměnu na burzu z vlastní peněženky, automaticky dochází k identifikaci vaší krypto peněženky jako vaší, protože burza ověřila vaší identitu při ověření účtu.

EU tedy může jen více prosazovat už platná pravidla a chtít víc osobních údajů po lidech, kteří provádějí transakce. I když osobně si neumím dost dobře představit jakých, protože už teď burzy chtějí po lidech osobní doklady a doložení původu peněz (daňové přiznání, doklad o mzdě).

Není ale fyzicky možné zakázat anonymní peněženky. Technicky vzato ve většině kryptoměnových sítích už existují všechny možné peněženky, a když si vy nějakou „vygenerujete“, získáte jen soukromý klíč k jedné z mnoha veřejných adres. Nikdo nemůže zajistit, aby tento proces generování adres byl spojený s okamžitým ověřením identity, protože to by vyžadovalo centrální autoritu a změnu kódu každé kryptoměnové sítě, což vzhledem k jejich decentralizaci není možné.

Generovat krypto peněženku můžete i offline, nemusíte být ani připojení k dané kryptoměnové síti, takže tento proces nemůže nikdo ani sledovat, natož zjišťovat identitu aktérů. Dokud budete provádět převody jen mezi krypto peněženkami v rámci stejné sítě, není technicky možné zjistit, kdo je dělá. Není tedy ani možné je zakázat.

Kontrola může nastoupit, až když vstoupíte do interakce s burzou nebo směnárnou, kam pošlete svoji kryptoměnu a budete ji chtít směnit za fiat peníze. Nebo když budete chtít někde platit přímo se svojí kryptoměnou a směnit ji za zboží či služby.

EU už teď má pod poměrně silnou kontrolou všechny toky fiat peněz do a z kryptoměn, které se odehrávají prostřednictvím subjektů se sídlem na jejím území.

Dostat pod kontrolu burzy a směnárny ve zbytku světa nemůže. Ale ani nemusí, protože má pod kontrolou i fiat převody do a ven ze svého teritoria. Takže i když kryptoměnu směníte někde v zahraničí, pod kontrolu se dostanou vaše fiat peníze pří příchodu do EU.

Můžeme tedy očekávat, že dojde k důslednějšímu prosazování stávajících pravidel. Umím si představit, že burzy, které automaticky neověřují identitu všech svých uživatelů, ale například až od určitého objemu převedených peněz, jako třeba Binance, budou muset toto změnit a automaticky prověřovat všechny. Jinak řečeno, budou se ještě důsledněji hlídat směny kryptoměn za fiat peníze, případně zboží a služby.

Ale zákaz anonymní kryptoměnových peněženek? Nemožnost a nesmysl.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru