Kdo se nechá nadchnout teorií o kryptoměnách, může velmi rychle zatrpknout při první reálné zkušenosti s Bitcoinem.
Jak to začalo
Do prvního kontaktu s kryptoměnami, byť jen na úrovni teorie, jsem se dostal před dvěma lety. Tehdy mou pozornost upoutal především fakt, že digitální měna vytvořená komunitou nadšenců může mít hodnotu stovek dolarů.
Podstatu kryptoměn jsem tehdy pochopil, ale reálné zkušenosti jsem začal nabírat až letos, kdy jsem si postupně vyzkoušel transakce s velkou čtyřkou, tedy Bitcoinem, Bitcoinem Cash, Ethereem a Ripplem.
Nejsem tedy žádný zkušený krypto harcovník, můj pohled tudíž může být do jisté míry omezený, nicméně jsem přesvědčený o tom, že k podobným závěrům musí dojít většina lidí, která digitální měny poprvé okusí v současnosti.
Deziluze
Není sporu o tom, že to, co kryptoměny táhne vpřed, je nadšená komunita, i když se to postupně mění s přibýváním institucionální podpory a zájmů. Kryptoměn je více než tisíc a reálných nasazení je jen zlomek. A komunity kolem jednotlivých měn bývají často dost radikální ve svých pohledech na současný svět.
Viděl jsem nespočet dojemných videií a článků o tom, kolik světových problémů může Bitcoin vyřešit tím, že se jedná decentralizovanou měnu, která nepodléhá žádné zkorumpované vládě či jiné podobné autoritě, a také tím, že umožní okamžité a levné převody peněz kamkoliv po světě.
Ale realita je bohužel poněkud jiná. Moje zkušenost je taková, že první potvrzení transakce přichází po pár hodinách, takže když někdo požaduje například šest potvrzení pro uznání transakce, počkám si třeba čtyři hodiny.
Levné převody? Moje poslední transakce s Bitcoinem měla hodnotu 50 dolarů a síť si z toho vzala poplatek pět dolarů, tedy 10 procent! To si s v ničem nezadá s klasickou bankou.
Nikdy jsem nezkoušel Bitcoinem někde platit nebo vybírat peníze z Bitcoin bankomatu, ale za předpokladu výše uvedených zkušeností mi to přijde jako naprosto nereálná věc. Nehledě na to, že pokud něco stojí pár korun, v Bitcoinech to bude 0,0000něco. Počítat počet nul za desetinnou čárkou a pamatovat si kolik jich je moc a kolik málo ve vztahu k cenám, je nereálné, musel bych používat online převodník.
Pak se ale také může stát, že doma zjistím, že něco někde je v Bitcoinech levné, ale než tam dojedu, poskočí kurz Bitcoinu o 15 procent (nic neobvyklého), a cena bude úplně jiná. Buď ji obchodník bude v reálném čase přepočítávat a upravovat vzhledem k fiat hodnotě zboží, nebo to bude velký problém.
Takže představa, že by se třeba zrušila koruna a místo ní bychom používali bitcoin, je naprosto nereálná. Pokud je měna využívána jako platidlo, musí být stabilní, což kryptoměny nejsou.
A nakonec tu máme tvrzení o nezávislosti Bitcoinu, o jeho neovlivnitelnosti vládami a bankami. Ano, ale na druhé straně ho silně ovlivňují a rozhodují o jeho osudu těžaři z celého světa, v dnešní době převážně z Číny. Manipulace? Nic nemožného, hlavně v době ICO bývá zaznamenáváno předsouvání vlastních transakcí těžařů. Také se hovoří o sabotáži Bitcoinu těžením prázdných bloků těžaři, kteří mají zájmy v Bitcoinu Cash.
Samotný Bitcoin Cash mi přijde jako naprosto neuvěřitelná věc, se kterou padá další argument bitcoinové komunity, a to ten týkající se omezeného množství měny a jistoty nemanipulovatelnosti. To se vám takhle jednoho rána rozhodně parta těžařů Bitcoinu, že už se nechce hádat o dalším vývoji této měny, a na kopii jejího kódu vytvoří její skoro dvojče. Peníze vzniklé ze vzduchu. A to je něco, co mělo obrovsky pobouřit bitcoinovou komunitu, která si tak zakládá na tom, že jejich měna je neměnná, její konečné množství předem dané a tak dále. Bitcoin Cash měli všichni zavrhnout, stejně jako zavrhují tisk nových a nových peněz centrálními bankami.
Ale kdepak, protože všichni držitelé Bitcoinu měli nárok na stejné množství Bitcoinů Cash v momentě jejich vzniku, tedy v podstatě peníze zadarmo. Takže nová měna vzniklá ze vzduchu měla okamžitě hodnotu stovek dolarů, i když za sebou neměla žádnou historii, žádné reálné použití, nic.
Reálná použitelnost Bitcoinu Cash je podle mých zkušeností stejně špatná jako u jeho rodiče. Transakce trvající hodiny a nemalé poplatky.
Když shrnu své zkušenosti, tak transakce s Bitcoinem trvají hodiny, mají vysoké poplatky, o vývoji měny rozhodují pro mě anonymní těžaři z Číny a nikomu nevadí, když se vytváří nové tokeny vedlejší měny z prázdného vzduchu. K tomu je měna značně nestabilní, takže reálné použití jako platidla je omezené.
Ethereum, Ripple a další
Při získávání zkušeností s dalšími kryptoměnami jsem narazil na poměrně silný odpor komunity k Ripplu. Protože se jedná o kryptoměnu vytvořenou jednou společností s cílem poskytnout bankám a jiným finančními institucím nástroj pro rychlé a levné mezinárodní převody peněz. Měnu tedy nevytvořila komunita, a proto jí komunity kolem kryptoměn převážně odmítají, a to často dost emotivně.
A jaká je praxe? Převody trvající pár sekund a poplatky zanedbatelné. Za měnou stojí transparentní firma, která spolupracuje s regulačními úřady. Pro komunitu něco odporného, ale já si nemůžu pomoct, pro mě jsou to spíše pozitivní věci.
A co Ethereum? Převody trvající minuty, v případě ICO a zahlcení sítě delší dobu. Poplatky přijatelně nízké. Za Ethereem stojí komunita, která při hacku DAO neváhala upravit kód měny, takže neměnnost vzala za své. Ano, bylo to z dobrého důvodu, ale část komunity nesouhlasila, a tak vznil Ethereum Classic.
A pak tu máme stovky dalších kryptoměn s různými použitími a jsem si jistý, že mnoho z nich funguje rychle a levně. Velká volatilita je společná téměř všem.
Závěr
Předchozí řádky možná vyzněly tak, že mě kryptoměny znechutily, ale opak je pravdou. Jen mě trochu znechutila neochota bitcoinové komunity si připustit realitu a rychle s ní něco dělat, aniž by došlo k porušení základních zásad. Rychlost určitě zlepšit jde (SegWit2 se ještě zcela neprojevil?), poplatky nevím. Pokud nedojde k zásadním změnám, tak pro mě Bitcoin bude jen komodita s nepochopitelnou hodnotou. Bitcoin ukázal cestu blockchainu, za což mu patří velké dík. Ale pokud vím, všechno co umí, umí jiné kryptoměny lépe.
Kryptoměny jsou podle mě úžasná věc. Určitě změní nejen svět financí, protože možnost dělat bezpečné transakce bez centrální autority, které musíme důvěřovat, je naprosto zásadní. Ať už uspěje Ripple nebo jiný projekt na toto téma, těším se, až posílat a přijímat peníze ze zahraničí bude víceméně okamžité a stát to bude malý zlomek současných bankovních poplatků.
Těším se také na rozšíření decentralizovaných burz, kde bude možné přímo obchodovat mezi vlastníky nejen s kryptoměnami a bez nutnosti věřit nějakému provozovateli burzy. Těším se na online služby (e-mail, sociální sítě apod.), kde moje osobní data budou šifrovaná v blockchainu a sám budu rozhodovat o tom, jaká, kdy a komu je poskytnu.
Těším se na to všechno a mnoho dalších věcí, které budou s blockchainovými technologiemi podstatně lepší než dnes.
Ale kryptoměny jako platidla, která nahradí národní měny? Aby je místo národních bank a vlád kontrolovali těžaři nevím odkud? Ne, děkuji, nechci. I když mají své nedostatky, pořád věřím víc vládě a národní bance, co se týče měny, kterou každodenně používám v reálném životě. Takže kryptoměna vydaná a garantovaná centrální bankou? Proč ne, eliminovali bychom tím některé věci, které národním měnám můžeme v současnosti vyčítat…
Na závěr připomenu, že tento článek představuje pouze osobní názory autora.
Kde si nabral, že sa uvažuje o náhrade stálej meny za Krypto ?
Každý predsa vie, že je to nezmysel, pretože dochádza k veľkým výkyvom, na druhej strane dáva šancu nielen miliardárom, ale aj bežnej populácii…
To je původní vize Nakamota, že bitcoin bude sloužit jako nezávislé platidlo. Když tuhle roli nedokáže plnit (v současnosti ani žádná jiná kryptoměna), tak k čemu pak je? Aby ho lidi kupovali v naději, že ho později prodají někomu jinýmu za vyšší cenu? Takový věci vždycky skončí špatně.
so segwitom prisiel i LN (lightning network) akurat ho implementovalo malo klientov a hlavne ho musia nasadit full nodes (toto nasadenie potrva max par tyzdnov) a potom je chystane este implementovanie schnorr sigs: 1 signatura miesto x – vyuzitie pri multisigoch/ smart kontraktoch (rootstock – obi 2 sa ocakavaju zaciatok 2018) momentalne to nie je idealne ale to je len docasny stav.
Číslo 155 žije
https://bitcoinblog.cz/nekrology-bitcoinu-aneb-kolikrat-uz-tato-kryptomena-umrela/
Místo „zesměšňování“ kritiky Bitcoinu, jak uvádíte na svém blogu, bych spíš uvítal věcnou argumentaci a komentář k reálným zkušenostem s Bitcoinem, které jsou v článku uvedené. Pokud se v něčem mýlím a například transakce s Bitcoinem nejsou pomalé a drahé, rád se opravím. A dodávám, že můj článek není nekrologem Bitcoinu, v historii přežila a vyhrála spousta věcí, které byly horší než konkurence, takže v tomto ohledu netvrdím nic. Jen postrádám racionální důvody, proč by Bitcoin měl být číslo 1. To ale nutně nemusí znamenat, že číslem 1 nezůstane.
Pro uvědomění, jaké jsou časy transakcí průšvih, se stačí podívat sem: https://blockchain.info/charts/avg-confirmation-time
Mě ten odkaz bohužel nefunguje. Zobrazí mi úplně čistou stránku s nápisem: „400: Unknown language“, takže na to bohužel nemohu mrknout. Nicméně o tom, že transakce chvilku trvají už se někde řešilo. A tuším, že Standa na youtube zmínil, že mohou nastat situace kdy při platbě nastane výpadek a člověk pak o své bitcoiny přijde. Určitě to má svá pro i proti. Uvidíme zda někdo přijde s něčím lepším.