Návrh záchranného balíčku v USA počítá se zavedením digitálního dolaru

Demokratický návrh zákona pro podporu americké ekonomiky zavádí digitalizaci amerického dolaru.

CBDC neboli centrálními bankami vydané digitální měny jsou tématem několik posledních dnech v reakci na rozmach kryptoměn. Více než čtyři desítky centrálních bank nad digitalizací národní měny uvažuje, nebo dokonce plánuje její zavedení.

Tyto digitalizované národní měny se inspirují kryptoměnami a jejich blockchainovými technologiemi, detaily konkrétních implementací však nejsou známé.

A stejné je to u nejnovějšího návrhu zákona pro podporu ekonomiky USA, který předkládají demokraté jako protinávrh zákona předložený republikány. Demokratický návrh počítá s tím, že by dospělé osoby s příjmem nižším než 75 tisíc dolarů za rok dostávali od státu dva tisíce dolarů měsíčně, a to po dobu trvání krize vyvolané koronavirem.

Podpora by měla být posílána lidem prostřednictvím digitálního dolaru, který by byl spravován centrálními bankami (Federal Reserve). Tyto banky by kromě samotného vedení digitálního dolaru a jeho účetnictví také vedli a spravovali klientské digitální peněženky.

Pro koncové uživatele by tak musela být k dispozici zřejmě mobilní aplikace, která by jim umožňovala digitální dolary utrácet. Digitální dolar by tak značně urychlil distribuci peněz.

Dokážeme si také představit, že by bylo možné omezovat, co by bylo možné podporu utrácet.

Z návrhu však není jasné, jaký by byl rozdíl mezi tímto novým digitálním dolarem a mezi současnou digitalizovanou podobou dolaru používanou v bezhotovostním platebním styku.

V každém případě se jedná o zajímavý posun v USA, kde doposud převládal chladný postoj ke kryptoměnám a digitálním měnám obecně. Jestli bude demokratický návrh schválen a digitální dolar skutečně zaveden, však zůstává otázkou.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru