Na těžbu Bitcoinu může dopadnout regulace, upozorňuje Citi

Analýza bankovního domu Citi poukazuje na energetickou náročnost kryptoměny bitcoin a její rozpor s nároky na snižování emisí.

Bitcoin cenově roste, čímž přitahuje čím dál větší zájem a čím dál víc takzvaných těžařů, kteří používají své počítače pro potvrzování transakcí v síti.

Bitcoin používá zastaralý koncept potvrzování transakcí proof of work, který spotřebovává obrovské množství elektrické energie, jež v současnosti přesahuje spotřebu celé České republiky.

A to je v době rostoucí potřeby snižování emisí kvůli ochraně klimatu velký problém, na který je čím dál více poukazováno.

Citi upozornila ve své analýze, že od roku 2015 se spotřeba elektrické energie Bitcoinu zvětšila 66krát. A s rostoucím bitcoinem velmi pravděpodobně poroste i nadále.

Podle Citi se těžba Bitcoinu může dostat do hledáčku regulátorů nejen ve Spojených státech, které pod novou Bidenovou administrativou kladou důraz na ochranu klimatu, ale také v Číně, kde probíhá většina těžby, protože i Čína začala stupňovat své snahy o snižování emisí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru