Můžou blockchainové mobilní aplikace nahradit platební karty?

Mobilní platební aplikace založené na blockchainových technologiích a využívající kryptoměny mají potenciál eliminovat platební karty.

Zejména v Evropě a v Severní Americe jsou platební karty součástí téměř každé peněženky. Bezhotovostní platby jsou velmi rozšířené, protože jsou velmi pohodlné. Málokdo však vidí poplatky, které jsou za nimi skryté.

Pro koncového uživatele jsou platby zadarmo, poplatky jdou na účet obchodníků, kteří tyto platby přijímají. Minimálně je to něco nad půl procenta z placené částky, ovšem může to být až několik procent. Rozhodně je tu tedy prostor pro levnější řešení.

Tím by mohly být mobilní platební aplikace. Rozšiřují se zejména v Asii, kde v řadě zemí mají navrch nad platebními kartami. Mobilní aplikace se pak dostávají na zcela novou úroveň, pokud jsou založené na blockchainu.

Takové aplikace mají například v Japonsku (Money Tap), Thajsku (SCB Easy), ale také ve vybraných zemí Evropy (One Pay FX). Ty totiž můžou nabídnou nejen domácí platby, ale také zahraniční, a to za podstatně výhodnějších podmínek.

Pro obchodníky je jednodušší a levnější si do mobilu nebo tabletu nainstalovat aplikaci, než si zařídit instalaci platebního terminálu pro karty.

V Asii je zatím běžné uskutečňovat přes mobilní aplikace jen domácí platby, ale japonský Money Tap a thajský SCB Easy mají v plánu implementovat zahraniční platby.

To je hrozba, kterou si karetní společnosti už uvědomily, a proto také investují do nových technologií. Bude zajímavé sledovat, kam to posune celý trh.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru