Musk a Dorsey považují Web 3.0 za iluzi

Spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey a zakladatel automobilky Tesla Elon Musk nepovažují decentralizovaný web postavený na blockchainových technologiích za reálný.

Blockchainové technologie s sebou přinesly kromě kryptoměn také zásadní změnu v možnostech, jak stavět webové aplikace. Řada projektů se snaží vybudovat nové YouTuby, Facebooky, Googly a spol., ovšem s využití decentralizovaných technologií.

Hlavní výhodou takových služeb postavených na blockchainových technologiích je kromě bezpečnosti také možnost dát uživatelům kompletní vlastnictví jejich dat. Zneužívání osobních dat a jejich úniky jsou tím největším problémem centralizovaných webových služeb.

Podle Dorseyho je ale Web 3.0 založený na decentralizovaných službách pouhou iluzí. Spoluzakladatel Twitteru poukázal na to, že projekty decentralizovaných služeb jsou stejně financovány tradičními podnikateli a investory, kteří tak nad nimi mají centralizovanou moc.

Musk mu přitakal se sarkastickou otázkou, jestli někdo neví, kde ten Web 3.0. je, protože ho nemůže najít.

Dorsey ale tak nemá úplně pravdu. Ano, řada projektů tohoto typu je financována centralizovaně, ale nemalé množství je financováno decentralizovaně prostřednictvím komunity, která pak svými hlasy určuje budoucí vývoj.

Ale pravdou zůstává, že zdaleka ne všechno, co je založeno na blockchainových technologiích, je decentralizované.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru