Elon Musk z nějakého podivného důvodu lpí na kryptoměnách, jež potvrzují transakce v rámci takzvané těžby. Jde už o dávno překonaný koncept.
Zakladatel Tesly Elon Musk vyvolal v kryptoměnovém světě vlny, když nejdříve propagoval bitcoin, aby ho rychle zatratil kvůli jeho dopadům na životní prostředí.
Později dodal, že stále stojí za kryptoměnami, pokud jde o srovnání s běžnými penězi. Na Twitteru se pak rozepsal o tom, jak by zvětšení těžených bloků mohlo zrychlit Dogecoin a zefektivnit celou jeho síť.
Přitom Dogecoin stojí na stejném neefektivním principu „proof of work“, který je velmi náročný na výpočetní výkon, potažmo spotřebu elektrické energie. Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin pak oponoval Muskovi s tím, že navrhované změny by vedly k centralizaci Dogecoinu, protože by se těžba stala finančně náročnější.
Jinak řečeno těžební výkon, a tím i rozhodovací moc, by se soustředily do rukou těch nejbohatších. Je paradoxní, že to Buterin používá jako argument, protože jeho Ethereum realizuje přechod na koncept proof of stake, kdy se moc v blockchainové síti koncentruje do rukou těch, kdo drží nejvíce tokenů, tedy opět těch nejbohatších.
Navíc bezpečnost sítě je pak dána hodnotou zastavených tokenů v rámci „proof of stake“. Jinak řečeno, pokud například hodnota zastavených etherů bude 100 miliard dolarů, bylo by nebezpečné, aby hodnota všech aktiv v síti byla větší než polovina této částky, protože pak by se vyplatil útok.
Kdyby například Ethereum začala používat nějaká banka a její aktiva tokenizovaná v síti by měla hodnotu 200 miliard, vyplatilo by se útočníkům nakoupit ethery za více než 50 miliard, ovládnout tak síť a třeba přepisovat transakce s cílem zničení dané banky.
Proof of stake, kdy potvrzovatelé transakcí ručí za svoji poctivost svými zastavenými penězi, je sice v mnoha ohledech lepší než proof of work, kdy ručí propálenými penězi za elektřinu, ale konečné řešení to z důvodu malé škálovatelnosti z pohledu hodnot v síti není.
Spor mezi Buterinem a Muskem je tak spor dvou neefektivních řešení. Už mnoho let přitom perfektně funguje alternativa v podobě Federated Byzantine Agreement, kterou používají XRP Ledger, Stellar a brzy také Flare Network.
Tento způsob potvrzování transakcí je energeticky nenáročný, je efektivní, rychlý a levný. A protože potvrzování transakcí v síti není nijak finančně odměňováno, jsou tyto sítě čím dál více decentralizované, žádná koncentrace moci se neděje. A bezpečnost těchto sítí není závislá na hodnotě jejich nativních tokenů, takže škálovatelnost je v tomto ohledu prakticky nekonečná.