MMF: Digitální měny by měly vydávat centrální banky ve spolupráci se soukromým sektorem

Mezinárodní měnový fond se domnívá, že centrálními bankami vydané kryptoměny jsou přežitým konceptem, i když zatím ani nespatřil světlo života.

CBDC (Central Bank Digital Currency) neboli centrální bankou vydaná digitální (krypto) měna je koncept, který je testován desítkami centrálních bank po celém světě v čele s Čínou, která je v tomto ohledu zřejmě nejdál.

Na druhé straně jsou stabilní kryptoměny emitované soukromými subjekty, jako například tether (USDT), u kterých vždy panují otázky ohledně jejich krytí.

Tommaso Mancini-Griffoli z Mezinárodního měnového fondu (MMF) se domnívá, že je možné tyto dva koncepty spojit a získat to nejlepší z obou. Centrální banky neboli veřejný sektor by tak spolupracoval s tím soukromým.

Otázkou podle něj zůstává, kde by byla hranice mezi tím, co která strana dělá. Centrální banky by v každém případě měly zajistit krytí takových kryptoměn a určitou regulaci, aby jim zajistily důvěryhodnost.

Takové kryptoměny by fungovaly na bázi blockchainových technologií vyvíjených a ověřených fungováním v soukromém sektoru, což by přidalo další úroveň důvěryhodnosti, protože takové sítě jsou zpravidla decentralizované a pod veřejnou kontrolou.

Tento koncept syntetických CBDC vyžaduje podle Mancini-Griffoliho další diskuzi, aby se dospělo k obecnému konsenzu nad konkrétními parametry.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru