Microsoft si patentoval těžbu kryptoměny lidským tělem. Ale bylo by to bezpečné?

Microsoft překvapil nápadem, který navazuje těžbu kryptoměn na lidské aktivity, jako je sledování reklam.

Zásadní bezpečnostní otázkou pro kryptoměny je problém tak zvané dvojí útraty. Jde o to, aby každý držitel kryptoměny ji mohl utratit (poslat) jen jednou. To za normálních okolností není problém, řeší se to jen ve chvílích, kdy do sítě přijdou dva protichůdné požadavky. Pak je třeba rozhodnout, který je platný a který nikoliv.

Tento problém řeší největší kryptoměny, jako bitcoin a ether, tak zvaným těžením (proof of work), kdy uzly v síti ručí za svoji poctivost množstvím peněz, které musí utratit za svůj provoz. Tyto náklady jsou dány především spotřebou elektrické energie, která je vyžadována při řešení složitých výpočetních úloh při potvrzování transakcí v síti. To ale představuje velké plýtvání zdroji.

A tak se prosazuje také koncept „proof of stake“, když validátory transakcí dávají v sázku rovnou peníze v podobě kryptoměny, o kterou můžou přijít, pokud nebudou poctivé.

Pak existují kryptoměny jako XRP, které mají své vlastní protokoly pro potvrzování transakcí, které se obejdou bez těžení.

Microsoft nyní přišel do hry se zcela novým konceptem v této oblasti, i když není úplně jasné, jak by zajistil bezpečnost. Podle patentu, který neznámější softwarová společnost na světě získala, by totiž těžení kryptoměny bylo navázáno na určité výstupy lidského těla, jako jsou mozkové vlny nebo teplo.

Tyto výstupy by byly potvrzením skutečnosti, že člověk musel vyvinout určité úsilí v nějaké oblasti, takže by to svým způsobem bylo něco jako „proof of work“ u bitcoinu, akorát v lidské podobě.

Spíš než jako bezpečné potvrzování transakcí se ale systém Microsoftu jeví jako systém odměn. V patentu se totiž vysloveně uvádí, že by zmíněné mozkové vlny nebo lidské teplo mohly být považovány jako za důkaz sledování reklam nebo používání určitých internetových služeb.

Pakliže by systém Microsoftu měl tímto způsobem zajistit také bezpečnost sítě při potvrzování transakcí, musel by být postaven jinak než například Bitcoin nebo Ethereum. Protože získat velké množství lidí a přimět je dělat požadovanou aktivitu, a získat tak dominantní výkon v síti a ovládnout ji, by totiž bylo příliš levné.

Na závěr dodejme, že se jedná jen o patent. Detaily potenciální implementace nejsou známé, navíc k ní ani nemusí nikdy dojít.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru