McKinsey & Co: Mezinárodním převodům peněz může blockchain ušetřit miliardy dolarů

Poradenská společnost McKinsey vidí pro blockchainové technologie relativně malý prostor v retailovém bankovnictví, největší přínosy spatřuje v oblasti mezinárodních plateb.

Blockchainové technologie jsou tu s námi už deset let, ale teprve v posledních dvou letech začaly výrazně pronikat do komerční sféry.

Podle analýzy McKinsey, jejíž závěry zveřejnil Bloomberg, brzdí jejich nasazení tvrdší regulace a špatná reputace kryptoměn, jako je bitcoin. Přesto banky experimentují s využitím blockchainu ve všech možných oblastech, od emise cenných papírů, přes půjčky, až po mezinárodní platby.

Cílem je samozřejmě zefektivnit procesy, největší šanci mají ty aplikace, které ušetří nejvíc peněz. Jednou z takových oblastí jsou podle McKinsey mezinárodní platby, u kterých může blockchain ušetřit čtyři miliardy dolarů ročně na samotných transakcích a další miliardu na získávání klientů. Na tutu aplikaci blockchainu se specializuje Ripple.

Blockchain by také mohl snížit ztráty z podvodů o devět miliard dolarů ročně. McKinsey dodává, že se u bank změnil postoj z otázky, jak zabránit klientům v používání kryptoměn, na otázku, jak můžou blockchainové technologie pomoct jejich byznysu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru