Někdo zaplatil poplatek 17 tisíc dolarů za litecoinovou transakci. Proč?

Ve světě kryptoměn se dějí různé zvláštní věci, jednou z nich jsou ojedinělé případy bizarně vysokých poplatků za transakce.

Poplatky za transakce se u kryptoměn pohybují od zlomků centů dolaru (XRP) až po dolary (bitcoin). Přičemž jednotlivé sítě kryptoměn mají své vlastní mechanismy pro určování velikosti poplatků.

Těžené kryptoměny jako bitcoin, ethereum či litecoin mají pro ně určitou formu aukce, kdo chce potvrzení transakce co nejrychleji, nastaví vyšší poplatek, aby předstihl ostatní. To v souvislosti s vytížením sítí pak vytváří určité fluktuace ve výši poplatků.

Ojediněle pak nastanou případy, kdy někdo zaplatí poplatek, který o je o několik řádů mimo běžnou úroveň. Bývá to z různých důvodů, nejčastěji je to chyba buď při manuálním zadávání transakce, nebo v kódu použitého softwaru.

Ale nedávný extrém, který se udál v síti litecoinu, otevřel spekulace i pro jiné možnosti. Někdo totiž poslal transakci v hodnotě jednoho tisíce dolarů, přičemž ale zaplatil poplatek 17 tisíc dolarů (zhruba 391 tisíc korun).

To samozřejmě není normální, za litecoinové transakce se v současnosti obvykle platí poplatky v jednotkách centů amerického dolaru.

Krypto komunita spekuluje o tom, že se mohlo jednat o praní špinavých peněz. Pokud někdo dostal zaplaceno za nelegální aktivitu v litecoinech, mohl je vyprat přes poplatky. Těžaři si můžou vybrat, které transakce zařadí do vytěženého bloku, a příjmy z těžení jsou naprosto čisté a legální.

Takže teoreticky je možné, že se takto legalizoval nečistý výnos, přes poplatky za transakci byly peníze transformovány do výdělku z těžby litecoinu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru