Manipulace: Falešná zpráva zvedla cenu litecoinu, pak ji rychle shodila

Velmi kontroverzní záležitost se odehrála kolem kryptoměny litecoin a měla dopady na většinu ostatních kryptoměn.

Včera se na oficiálním twitterovém účtu kryptoměnové sítě Litecoin objevil odkaz na tiskovou zprávu, která oznamovala spolupráci s americkým obchodním řetězcem Wallmart. Ten měl začít akceptovat platby litecoinem a připravovat další služby.

Tisková zpráva byla publikována službou Globe Newswire, která je obecně považována za poměrně důvěryhodnou, a odkaz ze strany Litecoin komunity ji dodával patřičnou váhu. A tak cena litecoinu prudce vystřelila.

Konkrétně vyletěla na 240 dolarů, což představovalo růst o 38 procent během méně než hodiny. Pak ale stejně rychle spadla téměř na původní hodnotu. Co se stalo? Tisková zpráva byla falešná.

Wallmart poměrně rychle zareagoval a uvedl tuto skutečnost s tím, že žádnou integraci litecoinu neplánuje. Globe Newswire tiskovou zprávu smazal, a stejně tak oficiální twitterový účet Litecoinu v tichosti odstranil odkaz na ní.

Ve skutečnosti se tedy jednalo o skandální tržní manipulaci. Někdo nakoupil litecoiny, vypustil falešnou tiskovou zprávu a prodal se ziskem za zvýšenou cenu.

To, že na falešnou tiskovou zprávu odkázal přímo oficiální twitterový účet Litecoinu, vyvolává nepříjemné otázky o případném zapojení lidí z Litecoin komunity.

Samozřejmě můžou být nevinní. Nicméně pokud by Wallmart integroval Litecoin, velmi pravděpodobně by na tom spolupracoval s vývojáři Litecoinu. Takže ti by o tom museli vědět. A když o ničem takovém nevěděli, měli mít silné podezření, že tisková zpráva neříká pravdu.

Tento incident měl dopady na téměř všechny kryptoměny, protože ty zaznamenaly podobné cenové pohyby, rychlý růst a stejně rychlý pokles, i když ne v takovém rozsahu jako litecoin.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru