Letošní největší kryptoměnový podvod se jmenuje Wotoken

V Číně se daří masivním podvodům s kryptoměnami, které mají na svědomí největší ztráty svých uživatelů.

Společnost CipherTrace vydala zprávu o kryptoměnových transakcích a podvodech v prvních pěti měsících letošního roku. Spočítala, že za toto období lidé přišli už o 1,36 miliardy dolarů (více než 30 miliard korun) v rámci podvodů, které jsou navázané na kryptoměny.

A zatímco loni dominovaly podvodům projekty PlusToken a OneCoin, které obraly o peníze především lidi v Číně, letos je nekorunovaným králem WoToken, který taktéž okrádá lidi především v nejlidnatější zemi světa.

Wotoken podle všeho má vazby na PlusToken a lidi připravil už v přepočtu o miliardu dolarů, tedy o více než 24 miliard korun. Přitom všechny tyto podvody používají stejný nebo podobný model fungování, který slibuje velké výnosy z automatizovaného kryptoměnového obchodování.

Analýza CipherTrace také zaregistrovala podvody, které se snaží využít současné globální zdravotní krize spojené s koronavirem Covid-19. Není to žádné překvapení, finanční a investiční podvody se vždy chytají témat, která jsou moderní a o kterých většinová populace nemá detailní informace a zažité vědomosti.

Trendem moderní doby podle CipherTrace je také rostoucí inteligence podvodníků, kteří jsou čím dál zručnější v zametání stop. Čím dál méně posílají ukradené kryptoměny rovnou na burzy, aby je směnili za fiat měny, nyní těmto transakcím předchází praní pomocí mixérů a podobné zastírací manévry.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru