V probíhajícím konfliktu na Ukrajině hrají kryptoměny novou roli, i když stále zůstává spíše marginální.
Vzhledem k tomu, že kryptoměny je vždy nakonec třeba směnit za národní měny, není možné je masově používat k snadnému obcházení sankcí a jiných restrikcí.
Nicméně i tak šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová apelovala na urychlení regulace kryptoměn, aby se ještě více ztížilo jejich využívání pro nežádoucí činnosti.
Ukrajina mezitím používá kryptoměny pro přijímání darů, lidé už jí přes digitální měny poslali přes 10 milionů dolarů. Ukrajinští představitelé zároveň vyzvali kryptoměnové burzy, aby zmrazili účty ruským občanům.
Někteří Rusové se podle předběžných analýz snaží konvertovat část svých peněz do kryptoměn kvůli obavám z pádu národní měny rublu. Směna na valuty či devizy je v současnosti už téměř nemožná.
Někteří dokonce zašli tak daleko, že apelují na burzy, aby Rusům přímo zabavili jejich kryptoměny. To už by ale bylo nezákonné, především v případě obyčejných lidí, kteří nejsou předmětem žádných sankcí.
Jedna věc je někomu znemožnit směnu kryptoměn na burze, což se v podstatě rovná odmítnutí klienta, zcela jiná věc pak je někomu zablokovat kryptoměny, aby je nemohl jakkoliv použít, či dokonce mu je zcela zabavit. To už je potřeba podložit vládními či soudními opatřeními.
Každopádně se ukazuje sílící role kryptoměn ve světových platebních systémech. Představují reálnou alternativu, se kterou je nutné počítat.