Ve čtvrtém dílu našeho seriálu o Initial Coin Offering se podíváme na technickou stránku samotného procesu.
1. Ce je ICO
2. Proč případně investovat do ICO?
3. Jak hodnotit potenciál ICO
4. Jak probíhá investice do ICO
5. Kde hledat nové ICO
6. Rizika spojená s ICO
ICO se pochopitelně liší od nákupu kryptoměny na burze, a to nejen tím, že nenakupujete za cenou určenou trhem. Rozdílů je víc.
Čtěte instrukce
Když máte vybraný projekt, do jehož měny chcete prostřednictvím ICO investovat, je velmi důležité si přečíst instrukce, které jsou na webu každého projektu k dispozici. Snad žádné ICO nepožaduje platbu ve fiat měně, ale v jiné kryptoměně, nejčastěji etheru nebo bitcoinu.
Je tedy třeba se připravit na to, že pokud už příslušnou měnu nevlastníte, budete ji muset nakoupit na burze (např. Bitstamp pro bitcoin nebo CEX pro ethereum).
Až nakoupíte danou kryptoměnu na burze, je vhodné a často i nutné ji převést do vlastní peněženky. Vhodné kvůli bezpečnosti, nutné často proto, že pokud byste poslali na účet ICO z účtu burzy, mohly by se tokeny nové měny převáděné z ICO k vám ztratit na účtu burzy. Jako vlastní peněženka pro Bitcoin se dá použít třeba Copay, pro Ethereum je oblíbená MyEtherWallet. Teprve z této vlastní peněženky posíláme peníze na účet ICO.
Jak na oplátku obdržíte tokeny měny, kterou prodává ICO, se může lišit. Typicky se jedná o tokeny standardu ERC20, takže vám budou zaslány do ethereové peněženky, která umí tyto tokeny držet. V jiných případech můžete dostat speciální peněženku na nové tokeny. Vše se dozvíte v instrukcích ICO.
Tak získáte novou kryptoměnu a pak už je jen na vás, jak s ní naložíte.
Obecně o držení měny
V každém případě je vhodné, pokud je to možné, držet všechny kryptoměny v bezpečných peněženkách. Za nejbezpečnější se považují ty hardwarové, ale například zmíněná MyEtherWallet disponuje také slušným zabezpečením, protože klíč máte uložený pouze vy.
Klíč a případné heslo je třeba držet na bezpečném místě a zálohovat. Vůbec není od věci si je vytisknout na papír pro případ selhání elektronického média, na kterém je máte uložené. V elektronické formě se doporučuje držet privátní klíč mimo počítač, aby nebyl snadno odcizitelný, a alespoň na dvou různých médiích.
Také je třeba vědět, že pokud ztratíte přístupové údaje ke své peněžence, ke svým kryptopenězům se už nikdy nedostanete. To je jeden z principů blockchainu, vaše údaje v něm leží zašifrované a neexistuje centrální autorita, která by vám mohla obnovit přístup, pokud svůj klíč a bezpečnostní frázi ztratíte.