Kryptoměny nejsou chaotické, procházejí svými cykly, hodnotí Andreessen Horowitz

Investiční společnost Andreessen Horowitz se podívala na historii kryptoměn a usoudila, že jejich vývoj prochází cykly, které mají společné rysy.

Doposud nejvyššího vrcholu dosáhly kryptoměny na přelomu let 2017 a 2018, kdy jejich ceny byly nejvýš, stejně tak zájem veřejnosti. Rychlé růsty přilákaly mnoho nových investorů, ovšem následující pokles trvající dodnes většinu opět odradil.

A i když mnozí nad kryptoměnami zlomili hůl kvůli přetrvávající fázi poklesu, podle společnosti Andreessen Horowitz jde jen o konec třetího z cyklů, které se pravidelně opakují.

Nejdřív vždy přijde růst cen, který vyvolá nový zájem, což přiláká nejen investory, ale také programátory a firmy. S poklesem cen zájem trochu opadne, než ho znovu nastartují nové cenové vrcholy.

Ve své analýze společnost vymezila tři období/cykly: 2009 -2012, 2012 – 2016 a 2017 – 2019. Společné mají to, že zhruba uprostřed přichází vrchol nejen cen kryptoměn, ale také aktivity vývojářů blockchainu, zakládání nových společností v tomto odvětví a související aktivity na sociálních sítích.

Horowitz tak naznačuje, že třetí cyklus skončil a že letos začal nový. To by znamenalo, že kryptoměny před sebou mají čtvrté období růstu, jehož cenový vrchol by mohl nastat během jednoho roku až dvou let.

Analýza na závěr konstatuje, že od roku 2010 kryptoměny vykazují jasně rostoucí trend, a to nejen z pohledu cen, ale také z pohledu nových nápadů, nových společností, projektů a aktivity na sociálních sítích.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru