Kryptoměny jsou staré 13 let, masivní adopce je na spadnutí

Přesně před 13 lety vznikl Bitcoin, otec všech kryptoměn, kterých jsou dnes tisíce.

Když před 13 lety dnes už mýtický Satoshi Nakamoto vytěžil první blok blockchainové sítě Bitcoin, asi netušil, že zažehl masivní revoluci, která změní nejen finanční svět.

Kryptoměny sice byly několik let opomíjeny ze strany tradičních finančních institucí, ale to už je minulost. Dnes na blockchainu staví své produkty i ty největší světové banky a o přínosu této technologie pochybuje už jen málokdo z odborné veřejnosti.

Od vzniku Bitcoinu spatřily světa další tisíce kryptoměny. A i když většina z nich je stále k ničemu a jejich jediným cílem bylo obohatit jejich tvůrce, při nejmenším stovky projektů mají reálné cíle a řeší reálné problémy.

Finanční instituce už používají kryptoměny pro své transakce, ale stále jsme teprve na začátku jejich firemního nasazení. V roce 2021 oznámila řada bank a jiných finančních institucí produkční nasazení blockchainu a letos bude tento trend jen nabírat na síle.

A svět financí není jediný, kde se blockchain uplatňuje, pracuje se s ním například také v dodavatelských řetězcích, ve výrobě či dokonce ve zdravotnictví. Bezpečné, transparentní a nenapadnutelné uchování dat nezávislé na centrální autoritě je přitažlivé pro spoustu oborů.

O masivní adopci kryptoměn napříč různými obory se hovoří posledních několik let, ale zdá se, že rok 2022 bude znamenat při nejmenším velký krok tímto směrem. Příštích několik let přinese těmto technologiím obrovský růst.

Jak se to ale projeví na cenách jednotlivých kryptoměn, zůstává otázkou, spekulace budou stále stejně těžké.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru