Kryptoměny: Jaká jsou rizika spojená s ICO

Initial Coin Offerings nabízejí vysoký potenciál zisku, který je ale na druhé straně vykoupen vysokým rizikem.

Seriál
1. Ce je ICO
2. Proč případně investovat do ICO?
3. Jak hodnotit potenciál ICO
4. Jak probíhá investice do ICO
5. Kde hledat nové ICO
6. Rizika spojená s ICO


V našem seriálu o ICO jsme se již několikrát dotkli rizik, která jsou s tímto druhem investování spojená. Hovořili jsme především o investičních rizicích, která jsou společná pro všechny druhy investic.

Investiční rizika

Prvním pravidlem je, že peníze můžete nejen vydělat, ale i ztratit. V investování neexistují žádné záruky. Můžete provést sebelepší analýzu a maximálně pečlivě prověřit projekt, jehož kryptoměnu chcete nakoupit, přesto vaše investice nemusí dopadnout dobře.

Může selhat samotný projekt, a to jak z interních, tak externích důvodů. Tým nemusí odvést dobrou práci, může být poražen konkurencí, může se stát obětí kybernetického útoku, může se změnit legislativa, projekt můžou opustit partneři a tak dále. Věcí, které se můžou na samotném projektu pokazit, je nekonečné množství, a tudíž je nelze všechny předvídat a hodnotit.

Zkrátka a dobře i ty papírově nejlepší ICO jsou rizikové a nikdy nemůžete mít jistotu, že své peníze zhodnotíte. Proto pokud chcete investovat do kryptoměn, dělejte to jen s penězi, které si můžete dovolit ztratit.

Jako nástroj pro omezení rizika lze využít diverzifikaci, kdy svůj kapitál rozložíte mezi více ICO s tím, že když bude hodně úspěšný alespoň jeden, vyděláte peníze. Nelze předpokládat, že se bude dařit všem, do kterých investujete.

Neinvestiční rizika

Kryptoměny jsou velmi specifické a stále poměrně nové, takže o nich existuje malé povědomí, což může vést ke ztrátám, které se samotným investováním nesouvisí.

Nakládání s kryptoměnou

Abyste mohli investovat do ICO, ve většině případů budete muset nakoupit Ethereum nebo Bitcoin, kterými budete platit, více v článku Jak probíhá investice do ICO. Při tom je třeba umět zacházet s peněženkami na kryptoměny a uvědomit si, jak klíčové je zachovat přístup k peněžence bezpečný.

V první řadě je třeba zálohovat. Ať už je to tak zvaná seed phrase, heslo nebo privátní klíč, nezálohujte jen na elektronických médiích typu flash disk, protože ta můžou selhat. Vytiskněte si je na starý dobrý papír a uschovejte na bezpečném místě.

Pokud totiž ztratíte přístup ke své peněžence, přijdete o kryptoměny v ní a nikdo vám je nikdy nebude moct zpřístupnit.

Dávejte si také pozor při převodech peněz, adresy kopírujte a nepřepisujte ručně, přičemž i po kopírování si raději překontrolujte, že adresa souhlasí. Jakmile odsouhlasíte transakci, je konečná a nelze ji zvrátit, takže jakýkoliv omyl také znamená ztrátu peněz.

Ostražitost je na místě rovněž při volbě nástrojů, které budeme používat. Peněženku na kryptoměny ve formě programu může vytvořit kdokoliv, takže i podvodníci s cílem získat vaše přístupové údaje a připravit vás o peníze. Jakmile vám někdo vykrade peněženku, je konec. Proto si vždy dobře ověřte, že peněženka, kterou hodláte použít, je veřejností ověřené řešení. Vhodné je používat open-source řešení, která jsou prověřená na úrovni kódu.  Dobrá jsou také řešení, která nedrží vaše klíče v sobě, jako MyEtherWallet.com.

Pokud ale používáte takové webové služby, pozor na adresu, opět si prověřte, že se jedná o autentickou peněženku a uložte si ji do záložek, abyste vždy měli jistotu, že jste na správném místě. Podvodníci totiž skupují podobná doménová jména, která vzniknou překlepem, takže pokud budete adresu do internetového prohlížeče pokaždé psát ručně, může se stát, že se kvůli překlepu ocitnete na podvodné stránce, které svěříte své přístupové údaje.

Zabezpečit se můžete pomocí hardwarových peněženek, jako jsou Ledger nebo Trezor. A nedržte peníze dlouhodobě na burzách, protože ty můžou zkrachovat.

Phishingové a jiné útoky

Protože se v rámci ICO točí velké peníze, jsou předmětem zájmu hackerů a jiných podvodníků. Ti se snaží různě vloudit do komunit kolem jednotlivých ICO a podsouvat zájemcům vlastní adresy pro peníze. Stalo se to například Enigmě, při útoku přišli lidé o 500 tisíc dolarů.

Je tedy třeba důsledně ověřovat, jestli informace, kterou jste si právě přečetli, skutečně pochází od firmy, která za daným ICO stojí. Kontrolujte napříč různými kanály (webové stránky, sociální sítě, diskuzní fóra). Pokud dojde k útoku, tato informace se zpravidla někde objeví.

A určitě nikdy a nikde mimo svoji peněženku nezadávejte své privátní klíče! Například u projektu District0X podvodníci zneužili sociální síť Slack a poslali přes ni vzkaz, aby si lidé řekli o tokeny zadarmo, přičemž ve finálním kroku bylo nutné zadat privátní klíč peněženky. Byl to klasický phishingový útok.

Každý krok si proto raději promyslete dvakrát. Pokaždé, když máte někam poslat peníze či použít privátní klíč peněženky, zastavte se na chvíli a přemýšlejte, jestli jste na správném místě a jestli posíláte na správnou adresu.

Shrnutí

V oblasti kryptoměn a ICO v současnosti panuje „divoký západ“. Potenciální zisky jsou velmi vysoké, stejně tak jsou ale vysoká rizika. A to nejen ta investiční, ale i ta doprovodná. Proto pokud se chcete do tohoto investování pustit, musíte si být jistí, že přesně víte, co děláte.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru