Kryptoměny: Co je ICO (Initial Coin Offering)

S rozmachem digitálních měn se uplatňuje nový princip jejich tržní kapitalizace pod názvem ICO.

Seriál
1. Ce je ICO
2. Proč případně investovat do ICO?
3. Jak hodnotit potenciál ICO
4. Jak probíhá investice do ICO
5. Kde hledat nové ICO
6. Rizika spojená s ICO


ICO je zkratka anglických slov Initial Coin Offering, což se dá volně přeložit jako prvotní (veřejná) nabídka digitální měny. Je to první veřejný prodej digitální měny ještě před tím, než se tato měna dostane na burzy. Projekty založené na kryptoměnách se tímto snaží získat kapitál pro své další fungování.

Jak funguje ICO

ICO se inspirovalo klasickým IPO (Initial Public Offering), což je veřejná nabídka akcií. Když chce tradiční firma získat dodatečný kapitál, může část svých akcií veřejně nabídnout k prodeji. Zájemci z řad veřejnosti zaplatí za akcie určitou cenu a firma tak získá kapitál.

Ovšem veřejná nabídka akcií je ve většině zemí regulovaným procesem, který podléhá přísným pravidlům. Z tohoto důvodu je spojena s řadou nákladů a můžou si ji dovolit většinou jen etablované firmy nebo začínající firmy se silným zázemím.

ICO, tedy veřejná nabídka digitální měny, funguje obdobně, a zatím není regulována, takže je nákladově mnohem levnější. I když přicházejí první signály o změnách v tomto ohledu. Nedávno americký SEC rozhodl, že některé ICO mají povahu emise cenných papírů, a tudíž podléhají regulaci.

Do ICO se pouštějí firmy či projekty, které jsou přesvědčené, že s využitím digitální měny či měn dokáží vyvinout či vyvinuly užitečnou platformu či například aplikaci. Nebo může jít o vytvoření úplně nové digitální měny.

Takové projekty většinou stojí na nápadu produktu či jeho vývojové verzi, která používá vlastní kryptoměnu (tokeny).  Tato měna je zásadní pro fungování projektu, a proto je předpoklad, že pokud bude projekt úspěšný, hodnota této měny poroste.

Autoři nových projektů proto nabízejí v rámci ICO kryptoměnu proprietární pro jejich projekt k prodeji veřejnosti. Veřejnost jejich měnu kupuje ze spekulativních důvodů, protože věří, že projekt uspěje, hodnota měny vzroste a v budoucnu bude možné ji prodat se ziskem. Vývojáři projektu tímto způsobem získávají kapitál pro další fungování.

U ICO je třeba si uvědomit, že na rozdíl od akcií a IPO ve většině případů s nákupem kryptoměny nezískáváte žádný podíl na hospodářských výsledcích společnosti či hlasovací práva. Proto je třeba investice do ICO vnímat odlišně. Teoreticky je možné, že projekt bude úspěšný, ale s ním spjatá kryptoměna na hodnotě neporoste. A čistě hypoteticky může nastat i opačná situace, hodnota měny bude růst, i když se projekt nebude vyvíjet moc dobře.

Úspěšné ICO a podvody

Podle výše popsaný principů se realizovala již celá řada úspěšných startů projektů, ale také podovodů.

Mezi nejúspěšnější ICO patří Ethereum, Stratis či Antshares. Hodnota jejich kryptoměn vzrostla od ICO o desítky tisíc procent. Řada prvotních investorů se díky tomu stala dolarovými milionáři. Takovým projektům trvalo jen pár let (někdy i méně), než hodnota jejich tokenů narostla do takových výšin.

Na druhé straně ale spousta podvodníků realizovala ICO pro projekty, které byly jen prázdnými schránkami. Cílem bylo pouze vybrat peníze od veřejnosti a zmizet.

Závěr

ICO je investiční fenomén dnešní doby. Nabízí mnoho příležitostí, protože je možné získat za nízkou cenu kryptoměny, které můžou v budoucnu mít velkou hodnotu. Ale jak už to s investicemi s potenciálními vysokými zisky bývá, jsou spojeny s velkými riziky. Neexistují záruky, že konkrétní projekt uspěje a že hodnota jeho kryptoměny vzroste.

1 názor na “Kryptoměny: Co je ICO (Initial Coin Offering)”

  1. JJ taky jsem se začal zajímat o ICO, některé jsou zajímavé některé vůbec. V tuhle chvíli zkouším JSEcoin. Cílem jejich projektu je umožnit malým a středním provozovatelům webů monetizovat vlastní webové stránky bez potřeby inzertní reklamy (pokud to chápu správně 😀 ), co by mohlo být pozitivní pro ty, kteří provozují vlastní web/blog apod… Je zde možnost nákupu i těžby. ICO má i vysoké hodnocení (4.8 z 5 ICO, 7.1 z 10 ICOMARK), kdyby měl někdo také zájem zde je můj ref odkaz: https://jsecoin.com/o/?a=83295, stačí se registrovat a začít těžit, případně si vložit těžící modul na svůj blog. Přeji hodně štěstí 🙂

    Více info:
    těžba zde: https://jsecoin.com/o/?a=83295
    web: jsecoin.com
    info o projektu: https://jsecoin.com/whitepaper.pdf

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru