Kryptoměnoví podvodníci si loni přišli na 100 miliard korun

Podle zprávy Chainalysis byl rok 2019 z pohledu kryptoměnových podvodů rekordní.

Zpráva vychází ze součtu čísel u pouhých šesti největších kryptoměnových podvodů, takže skutečné ztráty budou ještě vyšší.

Chainalysis se se svým součtem dostal na 4,3 miliardy dolarů, tedy zhruba 100 miliard korun, o které lidé přišli v kryptoměnových podvodech v roce 2019.

Dominantní byla především Ponziho schémata PlusToken a OneCoin. Ta nabízejí investování do vlastních kryptoměn, přičemž slibovaná návratnost se většinou pohybuje v desítkách procent za měsíc.

Má být podložena například obchodními algoritmy, které vydělávají obchodováním všech kryptoměn, ale nic takového tyto podvody nemají a pouze staví pyramidu, která se dříve nebo později zhroutí.

Podvodníci stále spoléhají na to, že mnoho lidí slyšelo o tom, jak kryptoměny dokázaly výrazně zhodnotit v minulosti. Jelikož ale jejich fungování a přínosy nejsou snadno vysvětlitelné komukoliv, podvodníci toho využívají ke lžím, kterým lákají na své podvodné investiční programy.

Rok 2019 tak byl ve srovnání s rokem 2018 třikrát horší, co se týče objemu peněz, který propadl kryptoměnovým podvodníkům.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru