Kryptoměnové deriváty budou od příštího roku zakázané ve Velké Británii

Britský finanční regulační úřad FCA se rozhodl pro zákaz obchodování s finančními deriváty navázanými na kryptoměny, chce tak ochránit spotřebitele.

FCA zakáže nabízení kryptoměnových derivátů retailovým (neprofesionálním) obchodníkům od 6. ledna 2021. To pro ně znamená, že nebudou moci obchodovat s rozdílovými kontrakty, termínovými kontrakty, opcemi a ETN, jejichž podkladovými aktivy jsou kryptoměny.

FCA to odůvodňuje tím, že kryptoměny nemají spolehlivý zdroj ceny, zneužíváním kryptoměnových trhů a přítomností finančního zločinu na druhotných trzích, extrémní volatilitou kryptoměn a neporozumění kryptoměn ze strany retailových investorů.

FCA odhaduje, že toto opatření ušetří lidem roční ztráty ve výši 19 až 101 milionů liber.

FCA tak postupuje obdobně jako v minulosti v případě binárních opcí, které taktéž považovala za příliš riskantní, a proto je retailovým obchodníkům zakázala.

Tento přístup se však dá označit za kontroverzní, protože jak se ukazuje, tak takové zákazy lidem nezabrání v obchodování, jen je to nažene k zahraničním brokerům, kde je ochrana spotřebitelů nižší.

Navíc největší ztráty jsou zjevně dány podvody, které se za kryptoměny jen schovávají, podobně jako to dělaly v minulosti s binárními opcemi. Podvodníci si vždy najdou něco, co můžou zneužít, takže cesta jistě není zakazovat každý finanční produkt, který se někdo snaží zneužít.

Vhodnější je vyčistit trh od neregulovaných poskytovatelů investičních služeb a zajistit dostatečnou informovanost lidí, aby mohli činit kvalifikovaná investiční rozhodnutí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru