SEC nepřímo trestá krypto burzu Poloniex, regulátor ale není jednotný

Americký regulační úřad SEC pokračuje v kontroverzním tažení proti kryptoměnám a s nimi souvisejícím službám.

SEC vydalo prohlášení, ve kterém uvedlo, že se dohodlo na urovnání sporu s kryptoměnovou burzou Poloniex. Ta zaplatí regulačnímu úřadu 10 milionů dolarů.

A důvod? Podle regulátora Poloniex v minulosti (2017 až 2019) nabízel k obchodování kryptoměny, které byly cennými papíry, aniž by na to měl příslušné povolení.

Ve svém prohlášení ale SEC opět neuvedlo, které kryptoměny to měly být, takže je stále velmi nejasné, co úřad považuje za cenné papíry.

V minulosti se proti tomuto postupu veřejně ohradili komisaři SEC Roisman a Peirce, kteří uvedli, že kryptoměnoví podnikatelé nevědí a nemůžou vědět, co bude považováno za cenný papír. Zvlášť když regulační úřad nepublikoval jasná pravidla, předem odmítá komentovat konkrétní kryptoměny a jeho názor vyjde najevo, až když s někým zahájí řízení.

Na jehož konci, jako v případě Poloniexu, ale stejně nesdělí, které kryptoměny měl na mysli, když hovořil o cenných papírech.

Tentokrát se proti postupu svého úřadu znovu ohradila komisařka Peirce. Uvedla, nejen že pravidla nebyla jasná, aby Poloniex věděl, co smí a co nikoliv, ale také že i kdyby se chtěl Poloniex registrovat jako obchodních s cennými papíry, vzhledem k velmi komplikovaným procedurám by býval musel velmi dlouho čekat, takže by nemohl pokračovat ve své činnosti.

SEC se zjevně zmítá ve vnitřních sporech o tom, jak se stavět ke kryptoměnám. Kryptoměnové projekty v USA proto zoufale čekají na to, až kongres schválí legislativu, která jim jasně vymezí pravidla, aby nemuseli v obavách čekat, jestli na ně neudeří SEC.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru