SEC hrozí žalobou na Coinbase a zkoumá Uniswap aneb co asi shodilo kryptoměny

Americký regulátor SEC se snaží získat pevnou kontrolu nad kryptoměnovými službami a hrozí dalšími zásahy.

Když SEC loni žalovalo společnost Ripple kvůli prodejům XRP, blázni se radovali. Jen málo lidí si uvědomovalo, že jde o celé kryptoměnové odvětví, že na řadě může být kdokoliv další, jak jsem varoval.

A bohužel dochází na moje slova. Nový šéf SEC Gary Gensler tón vůči kryptoměnám nezmírnil, naopak jej přitvrdil. Do hledáčku úřadu se dostala řada menších projektů a teď si troufl na další velké.

Šéf kryptoměnové burzy Coinbase Brian Armstrong prozradil, že mu SEC hrozí žalobou. A to kvůli plánovaným kryptoměnovým půjčkám a spořícím účtům.

Jedná se o zcela běžný produkt, kdy burza spojí na jedné straně držitele kryptoměn a nabídne jim úroky za uložení jejich tokenů, a na straně druhé lidi, kteří si chtějí kryptoměny půjčit a jsou ochotní za to zaplatit úrok.

Armstrong prohlásil, že se SEC chová zvláštně, protože nechce Coinbase vysvětlit, proč by tento produkt měl podléhat zákonu o cenných papírech, a podléhat tedy i dozoru regulačního úřadu. A už vůbec nechce veřejně stanovit pravidla, kterými by se podnikatelé v oboru mohli řídit.

Říká jen, že pokud Coinbase tento produkt nabídne veřejnosti, SEC na burzu podá soudní žalobu. Regulační úřad se tak chová velmi netransparentně.

A to není všechno, podle dostupných zpráv se SEC zajímá také o největší decentralizovanou směnárnu v Ethereu Uniswap. Ta má svůj vlastní token, který by mohl regulační úřad považovat za cenný papír.

Takže je to tady. Nejdříve si SEC přišlo pro Ripple, a drtivá většina krypto komunity mlčela a obrátila se k XRP zády, i když mnozí varovali, že je to útok na kryptoměny jako takové. Teď SEC rozšiřuje svůj záběr a dává najevo, že chce kontrolovat všechny. A krypto komunita se diví.

Mimochodem, je možné, že zpráva o Coinbase unikla do vybraných kruhů už včera, a proto ty výrazné propady cen všech kryptoměn. Protože je to jasný signál o tom, že SEC jde po všech.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru